Romania a invins Germania si a terminat pe locul 5 la Campionatul European de handbal feminin

17 Decembrie 2016
955 Vizualizari | 0 Comentarii
hand
Naționala feminină de handbal a României a încheiat pe locul 5 la Campionatul European - EURO 2016 - din Suedia, după ce a învins Germania cu scorul de 23-22 (11-11), vineri, la Goteborg, într-un meci de clasament, grație unui gol marcat în ultima secundă de Cristina Zamfir, cu prețul unei accidentări.

Cu câteva secunde înainte de final, pe atacul Germaniei, Zamfir a recuperat o minge scăpată de Wohlbold și a plecat pe contraatac, marcând din extrema stângă, însă în săritură s-a ciocnit de portarul Clara Woltering și apoi de bară. Mingea a intrat în plasă, dar cele două jucătoare au avut nevoie de îngrijiri medicale, situația româncei fiind mai puțin serioasă decât a adversarei.

Tricolorele au câștigat la limită un meci echilibrat, lipsit de o miză prea importantă, după ce ambele echipe au ratat calificarea în semifinale. În aceste condiții, selecționerul Ambros Martin a preferat să le menajeze pe Paula Ungureanu și pe interul Cristina Neagu, care nu au fost incluse nici pe foaia de meci.

România a deschis scorul, dar apoi Germania a avut 4-2 (min. 12), apoi România a condus cu 6-5, 7-6 și 8-7, adversarele au revenit în avantaj, dar la pauză scorul a fost egal, 11-11.

Echipa noastră a început foarte bine repriza a doua și a avut în premieră un avans de trei goluri pe tabelă, 15-12 (34), după patru reușite consecutive, dar peste patru minute scorul era din nou egal, 15-15.

Cele două echipe au mers cap la cap până în min. 48, iar apoi Germania a fost echipa care a preluat conducerea, 21-20 (51) și 22-21 (57). Cristina Laslo a adus egalarea, cu 37 de secunde înainte de final, iar apoi Zamfir a marcat golul victoriei, 23-22.

Merită remarcată contribuția importantă a tinerei portărițe Yuliya Dumanska, debutantă, care a intrat în poartă de două ori în ultimele 11 minute de joc și de fiecare dată a apărat o aruncare de la 7 metri (Huber, Naidziniavicius).

Page time :0.1146 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006343 (s)