Remiza spectaculoasa fara goluri intre Brazilia si Mexic

18 Iunie 2014
1189 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipele Braziliei si Mexicului au terminat la egalitate, 0-0, marti, pe stadionul ''Castelao'' din Fortaleza, intr-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).
Cele doua formatii au facut un meci spectaculos, cu ocazii de ambele parti, din care au lipsit doar golurile, eroul fiind portarul mexican Ochoa.
Selecao a dominat jocul din start, dar ocaziile de gol au aparut greu. Mexicanii nu s-au cantonat in aparare si au avut densitate in joc, aparandu-se atent si facand presing cand nu erau in posesia balonului.
Prima situatie periculoasa s-a consumat in minutul 14, cand Marcelo a patruns pe partea stanga, a trimis in careu, dar Fred si Paulinho nu au ajuns la balon.
Mexicanii au replicat prin sutul lui Herrera, de la distanta, care l-a obligat pe Julio Cesar sa devieze peste transversala (24).
Brazilia a avut o mare ocazie in minutul 26, cand Neymar a trimis excelent cu capul, dar Ochoa a salvat in mod miraculos golul (26). Portarul mexican Ochoa a fost la post si la lovitura de cap a lui Fred (35), dupa care Marcelo a tras pe langa tinta (39).
''El Tri'' si-a mai creat o situatie notabila in min. 41, tot cu sut de la distanta, dar mingea expediata de Vazquez s-a dus putin alaturi.
Echipa ''auriverde'' a fost foarte aproape de gol in minutul 44, cand trei brazilieni au ramas singuri cu Ochoa, dar Paulinho nu l-a putut invinge pe portarul mexican. Brazilia a inceput in aceeasi nota repriza secunda, iar Rodriguez (48) a respins in extremis din fata lui Neymar, la centrarea reusita de Bernard.
Mexicanii nu s-au lasat mai prejos, iar Aguilar i-a dat din nou emotii lui Julio Cesar cu un sut razant cu transversala (55). Giovanni Dos Santos a reusit o actiune interesanta, a trimis spre poarta, iar Thiago Silva a atenuat sutul ajuns in bratele lui Julio Cesar (56). Nord-americanii au continuat perioada buna, iar sutul lui Herrera a trecut foarte putin peste bara (57).
Selectionata lui Scolari a trecut cu bine de momentele dificile si a mai beneficiat de o situatie buna, o lovitura libera batuta de Neymar periculos (63). Ochoa a salvat inca o data golul la sutul din careu al lui Neymar (69). Jo a tras din intoarcere, dar balonul a ocolit poarta (76). Ochoa a mai salvat un gol ca si facut in minutul 86, la lovitura de cap a lui Thiago Silva din doar 5 metri.
Mexicanii au fost aproape sa dea lovitura pe final: Guardado i-a dat emotii lui Julio Cesar in minutul 90, cu un sut care s-a dus un pic peste transversala, dupa care portarul brazilian a respins sutul puternic al lui Jimenez (90+1).
Brazilia a ratat astfel sansa de a stabili un nou record mondial de meciuri castigate consecutiv, oprindu-se la zece (din septembrie 2013).
Celalalt meci al grupei, Camerun - Croatia (Manaus), este programat miercuri 18 iunie (joi 19 iunie, 01,00, in Romania), in timp ce partidele din ultima runda vor avea loc pe 23 iunie: Camerun - Brazilia, la Brasilia, si Croatia - Mexic, la Recife, ambele de la ora 23,00. AGERPRES