Povestea sprayului pe care arbitrii de la Cupa Mondiala din Brazilia il pulverizeaza pe teren

17 Iunie 2014
1257 Vizualizari | 0 Comentarii
„Spray-ul care dispare”, folosit la Campionatul Mondial din Brazilia,este o spuma care devine invizibila in mai putin de un minut si care este utilizata la meciurile din America de Sud de opt ani, scrie The Independent.
Pablo Silva, un jurnalist argentinian, sustine ca a inventat acest spray cand se intorcea nervos de la un meci in care  adversarii i-au blocat lovitura libera.
„In minutul 88 pierdeam cu 1-0 si aveam o lovitura libera de la marginea terenului. Cand am executat lovitura, oponentii erau la o distanta de 3 metri. Arbitrul nu a sanctionat pe nimeni si nu a facut nimic in aceasta privinta. Am pierdut meciul si, cand ma intorceam acasa cu un amestec de furie si tristete, m-am gandit ca trebuie sa inventam ceva ca sa oprim acest lucru,”a spus Silva.
Numele spray-ului este 9:15 Fairplay. Cristiano Ronaldo, care cu siguranta spera la cateva lovituri libere pentru Portugalia in urmatoarele saptamani, a spus ca este o „idee foarte buna“, iar alti jucatori au fost si ei incantati de produs.
Cat de mult va fi schimbat jocul de aceasta noutate ramane de vazut. In Cupa Mondiala din 2010 au fost doar cinci goluri inscrise direct din lovituri libere, numarul total fiind de 145 de goluri in tot turneul.
Acolounde spray-ul este deja folosit – Brazilia, Argentina si competitia Major League Soccer din SUA– nu exista dovezi clare ca folosirea acestui produs a dus la mai multe goluri din lovituri libere.
Spray-ul are rolul de a indica distanta minima pe care cei din echipa adversa trebuie sa o pastreze fata de minge atunci cand au loc lovituri libere. Compozitia spumei este 80% apa, 20% gaz butan, 1% surfactant si 2% alte substante, conform Wikipedia. (zf.ro)