Argentina si Franta au debutat cu victorii la Cupa Mondiala de fotbal din Brazilia

16 Iunie 2014
1381 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Argentinei a invins selectionata Bosniei-Hertegovina cu scorul de 2-1 (1-0), duminica, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, in Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).
Argentina s-a impus, nu fara emotii, prin autogolul lui Sead Kolasinac (3) si reusita lui Leo Messi (65), golul de onoare al bosniacilor fiind semnat de Vedad Ibisevic (84).
Tot duminica, Franta a invins clar Hondurasul, in grupa E, scor 3-0 (1-0).

Campioana mondială din 1998 s-a impus prin golurile marcate de Karim Benzema (45 - penalty, 72) şi Noel Valladares (48, autogol), misiunea sa fiind uşurată şi de faptul că hondurienii au jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Wilson Palacios (43).
 In aceeasi grupa, echipa Elveţiei a învins in extremis formaţia Ecuadorului cu scorul de 2-1 (0-1), duminică, pe Estadio Nacional din Brasilia.

Sud-americanii au deschis scorul prin Enner Valencia (22), iar elveţienii au egalat imediat după pauză, prin Admir Mehmedi (48), marcând golul victoriei în prelungiri, prin Haris Seferovic (90+3).