Rafael Nadal si Roger Federer s-au calificat in sferturile de finala ale US Open

5 Septembrie 2017
1084 Vizualizari | 0 Comentarii
federer si nadal
Tenismenii Rafael Nadal, locul 1 ATP, si Roger Federer, locul 3 ATP, s-au calificat, luni, in sferturile de finala ale US Open. Cei doi sunt la cate un meci de a 38-a lor intalnire directa.
In optimi, Nadal l-a invins, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-1, pe ucraineanul Alexander Dolgopolov, locul 64 ATP. Spaniolul s-a impus intr-o ora si 41 de minute si va evolua in sferturi cu rusul Andrei Rublev, locul 53 ATP, care a trecut de 7-5, 7-6 (5), 6-3, de belgianul David Goffin, locul 14 WTA, in doua ore si cinci minute.
Federer l-a eliminat, cu 6-4, 6-2, 7-5, pe germanul Philipp Kohlschreiber. locul 37 ATP, intr-o ora si 49 de minute. Elvetianul va evolua in sferturi cu argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 28 ATP.
Del Potro a intors soarta meciului cu austriacul Dominic Thiem, locul 8 ATP, dupa ce a fost condus cu 2-0, la seturi. Castigatorul editiei din 2009 a US Open s-a impus, cu 1-6, 2-6, 6-1, 7-6 (1), 6-4, dupa trei ore si 35 de minute de joc.
In celelalte doua sferturi de finala se vor juca partidele Sam Querrey (SUA, locul 21 ATP) - Kevin Anderson (Africa de Sud, locul 32 ATP) si Pablo Carreno-Busta (Spania, locul 19 ATP) - Diego Schwartzman (Argentina, locul 33 ATP).

Page time :0.1272 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006283 (s)