Irina Begu s-a calificat in optimi la Charleston

6 Aprilie 2017
878 Vizualizari | 0 Comentarii
irina begu 1
Jucatoarea romana de tenis Irina Begu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 710.900 dolari, miercuri, dupa 4-6, 6-2, 7-6 (6) cu Kristina Kucova (Slovacia).
Begu (26 ani, 33 WTA) a obtinut victoria la capatul unui meci foarte disputat, care a durat doua ore si 29 minute, dupa ce marti se impusese categoric, cu 6-0, 6-0, in fata turcoaicei Cagla Buyukakcay.
Irina Begu, cap de serie numarul zece, a inceput bine meciul si a condus cu 2-0, dar apoi Kucova (26 ani, 81 WTA) a intors scorul, 4-2. Begu a egalat, 4-4, insa adversara sa a reusit sa isi adjudece primul set cu 6-4.
In actul secund, Kucova a luat primul ghem, dupa ce a salvat trei mingi de break. Begu a castigat trei ghemuri consecutive si s-a desprins la 3-1, a mai adaugat un break (5-2), incheind setul cu 6-2.
In decisiv, Kucova a reusit break-ul la 2-1 si a condus cu 3-1, dar Begu a facut re-break si cele doua au mers cap la cap pana in tie-break. In tie-break, romanca a condus cu 2-0, 3-1, 4-2, 5-3, Kucova a egalat, 5-5, Begu a irosit o minge de meci (6-5), dar s-a impus in cele din urma cu 8-6.
Begu, care a jucat de doua ori sferturi de finala la Charleston, si-a asigurat un cec de 9.254 dolari si 55 de puncte WTA, iar in optimi o va intalni pe australianca Samantha Stosur (33 ani, 17 WTA), a sasea favorita. Stosur, care a beneficiat de o zi de odihna, si Begu se vor infrunta in premiera.