Cristi Chivu, campion cu Inter U19 după un meci dramatic

1 Iunie 2022
513 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristi Chivu

Inter U19, formația antrenată de Cristi Chivu, a câștigat campionatul Primavera, după ce a învins în finală AS Roma, scor 2-1, după prelungiri.

Finala s-a disputat la Reggio Emilia, pe stadionul lui Sassuolo, iar AS Roma, câștigătoarea sezonului regulat, a deschis scorul în minutul 70, prin fundașul spaniol Javier Vicario.

Cristi Chivu, campion cu Inter U19!

Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei mijlocașului Cesare Casadei, din minutul 81. Golul victoriei a fost înscris de mijlocașul bulgar Nikola Iliev, în minutul 97. Decarul nerazzurilor a pătruns excelent în careu, a fentat un adversar și a finalizat cu un șut în forță.

S-a terminat 2-1 pentru Inter U19, care devine campioană a Italiei la nivelul Primavera. Formația lui Cristi Chivu a încheiat pe locul secund sezonul regulat, cu șapte puncte sub AS Roma, însă a avut un parcurs excelent în play-off, unde a trecut de Cagliari (3-3, după ce la pauză era condusă cu 3-0) datorită poziției superioare din clasament și de Roma, în finală.

Page time :0.1179 (s) | 43 queries | Mysql time :0.011082 (s)