
Contribuabilii din Timișoara care se confruntă cu dificultăți financiare vor putea beneficia de facilități fiscale.
Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara a propus măsuri fiscale pentru cei care își vor achita datoriile către bugetul local, înregistrate la data de 31 august, până la sfârșitul lunii noiembrie. Astfel, dobânzile și penalitățile vor fi anulate, cu condiția ca obligațiile fiscale principale să fie plătite până la 25 noiembrie.
Proiectul a fost aprobat marți în cadrul ședinței Consiliului Local Timișoara și este reglementat de Ordonanța de Urgență 107/2024, având ca scop sprijinirea contribuabililor care se află în dificultate financiară.
„În prezent, în evidențele Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara sunt înregistrate obligații fiscale restante în valoare totală de 208.417.840 lei. Datoriile contribuabililor persoane juridice însumează 111.910.400 lei, în timp ce contribuabilii persoane fizice au restanțe de 96.507.440 lei. La aceste sume se adaugă majorări de întârziere, care totalizează 56.232.188 lei, din care 24.766.063 lei – persoane juridice și 31.466.125 lei – persoane fizice”, a transmis Primăria Timișoara.
Cetățenii și companiile pot solicita anularea accesoriilor fiscale până pe 25 noiembrie. Este important ca datoriile principale să fie achitate până la această dată pentru a beneficia de facilități. Cererile pot fi depuse fie prin intermediul registraturii online a Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara, la adresa office•dfmt.ro, fie la registratura de la sediul acesteia, situat pe str. A. Demetriade nr. 1.
© 2025 - BZT.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1404 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006968 (s)
Comentarii (0)