Voluntariul a cucerit Cupa Romaniei, dupa ce a invins Astra la penalty-uri

28 Mai 2017
966 Vizualizari | 0 Comentarii
cupa romaniei
FC Voluntari a reusit miracolul si a invins-o pe Astra Giurgiu in finala, dupa executarea loviturilor de departajare, 1-1, 5-3 d.p. Alexandru Ionita II a deschis scorul in minutul 35, reusind sa inscrie printr-un sut superb de la 20 metri. Chiar daca giurgiuvenii au dominat partida in continuare, ratand alte ocazii importante, echipa ilfoveana a fost cea care a mai marcat pana la final. Marinescu a restabilit egalitatea din penalty, cu cinci minute inainte de final, iar meciul a intrat in prelungiri, precum anul trecut.
Finala a fost decisa la penalty-uri, unde echipa ilfoveana s-a impus dupa ce Al. Stan a ratat, iar Achim a transformat penalty-ul decisiv. Dupa acest succes, FC Voluntari a devenit cea de-a 20-a castigatoare a Cupei Romaniei din istorie.