Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros

4 Iunie 2018
1137 Vizualizari | 0 Comentarii
simo

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o pe belgianca Elise Mertens, cap de serie numarul 16, cu 6-2, 6-1.

Halep (26 ani), finalista anul trecut la Paris si principala favorita, a incheiat conturile dupa doar 59 de minute cu numarul 16 mondial (22 ani).

Mertens a condus cu 1-0, dar Halep a presat continuu, desprinzandu-se rapid in primul set la 3-1. Belgianca a mai reusit sa ia un ghem (3-2), insa Halep nu i-a lasat nicio sansa si a incheiat cu 6-2, dupa 36 de minute.

Actul secund a fost dominat si mai clar de romanca (6-1), Simona reusind chiar doua break-uri la zero.

Halep a avut un as in acest meci, a comis o dubla greseala, a avut procentaje remarcabile la punctele reusite cu ambele servicii (63% la primul, 70% la al doilea), a adunat 16 winners si a comis 13 erori nefortate. Mertens a reusit un as, a comis 4 duble greseli, procentajele sale la serviciu fiind mai mult decat modeste (48% la primul, 28% la al doilea), a reusit 13 mingi direct castigatoare si a contabilizat 22 de erori neprovocate.

Halep a castigat si prima sa partida cu Mertens, la Madrid, in turul al doilea, cu 6-0, 6-3 (in niciunul din meciuri belgianca nu a luat mai mult de trei ghemuri).

Romanca si-a asigurat un cec de 380.000 euro si 430 de puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe invingatoarea dintre Angelique Kerber (Germania), cap de serie numarul 12, si Caroline Garcia (Franta), a saptea favorita.