Potaissa Turda a castigat in premieră Challenge Cup la handbal masculin

21 Mai 2018
1310 Vizualizari | 0 Comentarii
handbal2

Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a castigat duminica, in deplasare, trofeul Challenge Cup, desi a fost invinsa de formatia elena AEK Atena, cu scorul de 27-26 (11-18), in mansa retur din finala competitiei.
In tur, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 33-22 (14-11), iar cu 59-49 la general castiga finala si, implicit, trofeul Challenge Cup.

Potaissa Turda isi trece trofeul in palmares pentru prima data, dupa a doua finala consecutiva.

Potaissa Turda s-a calificat in finala dupa ce a eliminat formatia islandeza IBV Vestmannaeyjar (28-31 si 28-24), in timp ce AEK Atena a trecut de Madeira Andebol SAD (29-21 si 23-23).

In sferturi, Potaissa Turda a eliminat formatia norvegiana FyllingenBergen (29-24 si 30-32). In optimi a trecut de belgienii de la HC Vise BM (44-24  si 24-29), iar in turul III al competitiei a eliminat echipa kosovara KH Trepca (35-19 si 40-30).

In sezonul trecut, Potaissa Turda a jucat finala Challenge Cup, fiind invinsa de Sporting.

Romania a bifat trei faze finale de cupe europene in acest sezon: CSM Bucuresti la Turneul Final Four al Ligii Campionilor (medalie de bronz), SCM Craiova in Cupa EHF, pe care a castigat-o (ambele la feminin), respectiv Potaissa Turda, care a castigat Challenge Cup (masculin).

Challenge Cup la handbal masculin a fost cucerita anterior de alte trei echipe romanesti: Steaua Bucuresti si HC Odorhei, o data, iar UCM Resita de trei ori.