Victorie uriasa! Simona Halep, in finala turneului de la Roma, dupa ce a invins-o pe Maria Sarapova

20 Mai 2018
1174 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep paris

Halep este in finala turneului de la Roma, dupa ce a invins-o pe Maria Sarapova, dupa o lupta de doua ore si 26 de minute!. Simona Halep (1 WTA) - Maria Sarapova (40 WTA) 4-6, 6-1, 6-4 a fost semifinala de cinci stele a turneului Premier 5 de la Roma. Simona s-a certat cu arbitra de scaun, dupa ce aceasta a obligat-o sa repete serviciul. Asta din cauza ca Maria avea mana ridicata, solicitand cateva secunde de pauza. Bineinteles ca Halep nu a fost de acord cu decizia care a afectat-o: si-a pierdut serviciul pentru a 4-a oara. Elina Svitolina (4 WTA) este prima finalista de la Foro Italico, ucraineanca trecand lejer de Anett Kontaveit (Estonia, 26 WTA), scor 6-4 6-3. Halep, favorita principala a turneului de la Roma, a infruntat-o pe Sarapova pentru a 8-a oara in cariera! Simona abordeaza partida cu multa relaxare, dupa ce si-a asigurat ramanerea pe locul 1 mondial, in timp ce Maria se afla intr-o evidenta revenire de forma. Constanteanca are insa avantajul de a nu fi pierdut niciun set in aceasta saptamana, spre deosebire de rivala sa care a fost nevoita sa joace set decisiv in trei dintre cele patru partide disputate la Foro Italico. Sarapova conduce detasat in meciurile directe, scor 7-1, dar Halep si-a adjudecat ultima confruntare, la Beijing 2017 (hard), cu scorul de 6-2, 6-2. Astfel, Simona are ocazia sa o invinga in premiera pe zgura pe Maria, dupa ce a pierdut la limita celelalte doua jocuri pe suprafata rosiatica: 6-1, 2-6, 3-6 in finala de la Madrid 2014, respectiv 4-6, 7-6, 4-6 in ultimul act de la Roland Garros 2014. Cele doua nu s-au mai intalnit niciodata la Roma, turneu pe care rusoaica l-a castigat de trei ori (2011, 2012 si 2015), iar romanca niciodata. 253. 425 de dolari este premiul pe care castigatoarea meciului Simona Halep - Maria Sarapova si-l va asigura sambata seara. Pierzatoarea va incasa 126.590 de dolari.

Page time :0.1268 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006147 (s)