CSM Bucuresti, medaliata cu bronz in Liga Campionilor la handbal feminin. Gyor a cucerit trofeul pentru al doilea an consecutiv

14 Mai 2018
830 Vizualizari | 0 Comentarii
csm2

Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti a incheiat, duminica, participarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la Budapesta cu medalia de bronz, dupa ce a invins in finala mica formatia rusa Rostov-Don, cu scorul de 31-30 (19-14).

In semifinale, CSM Bucuresti a fost invinsa, sambata, de Gyor ETO, detinatoarea trofeului, cu scorul de 26-20 (12-10), iar Rostov-Don a pierdut cu HC Vardar, cu 19-25 (7-10).

Astfel, in urma finalei mici, CSM Bucuresti incheie cu medalia de bronz, iar Rostov-Don pe locul 4, in timp ce pentru trofeu vor lupta, exact ca in 2017, Gyor ETO si HC Vardar (ora 19.00).

CSM Bucuresti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat formatia franceza Metz Handball, cu 34-21 si 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 si 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 si 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 si 31-29.

CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala de pe locul 3 in grupa principala I, dupa urmatoarele rezultate: 28-22 si 24-28 cu Gyor, 31-26 si 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 si 24-25 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei Romaniei in actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de doua ori consecutiv.

In 2016, CSM Bucuresti a cucerit trofeul, iar anul trecut a incheiat cu medaliile de bronz. Trei participari consecutive in F4 a inregistrat CSM Bucuresti.

In 2017, Liga Campionilor a fost castigata de campioana Ungariei, Gyor ETO.

Gyor ETO a câştigat Liga Campionilor la handbal feminin, la fel ca în 2017

Liga Campionilor în 2018 a fost cucerită, duminică, la Turneul Final Four de la Budapesta, de Gyor ETO, care a învins în finala competiţiei formaţia HC Vardar, cu scorul de 27-26 (9-9, 20-20), după prelungiri. CSM Bucureşti a încheiat cu medalia de bronz, la fel ca în 2017, când ultimul act a avut acelaşi deznodământ.

Gyor ETO a câştigat al patrulea trofeu de Liga Campionilor, toate fiind obţinute cu  Ambros Martin pe bancă, selecţionerul naţionalei României, care va antrena din sezonul viitor pe Rostov-Don.

În finala mică, tot duminică, s-a impus CSM Bucureşti în faţa celor de la Rostov-Don, scor 31-30 (19-14).

De asemenea, Cristina Neagu a încheiat competiţia cu titlul de golgeter (109 goluri marcate).

Din sezonul viitor, trei jucătoare din lotul HC Vardar - Andrea Lekici, Dragana Cvijici şi Jovanka Radicevici – vor evolua la CSM Bucureşti.

CSM Bucureşti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, cu 34-21 şi 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 şi 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 şi 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 şi 31-29.

În sferturi, CSM Bucureşti a ajuns de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 şi 24-25 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Trei participări consecutive în F4 a înregistrat CSM Bucureşti.