ASU Poli Timisoara a castigat derby-ul cu Ripensia

17 August 2014
1396 Vizualizari | 0 Comentarii
 Stadionul CFR a fost ales de cei de la ASU Politehnica pentru a gazdui derbiul local cu cei de la Ripensia. Ceea ce se pare ca le-a fost cu noroc, acestia trecand cu 2 – 1 de Ripensia, una dintre echipele care si-a anuntat deschis dorinta de a promova.
Un meci cu portile inchise nu este niciodata unul frumos. Nici cel de sambata nu a fost cu mult diferit, decizia FRF de sanctionare a alb-violetilor facand ca derbiul cu Ripensia sa fie unul fara „sare si piper” cu portile inchise. Pana la urma „gazdele” au ales arena CFR, de la Gara Mare, pentru a securiza „portile inchise”.
Meciul a adus a doua victorie consecutiva, in fata principalelor doua contracandidate, pentru ASU Poli, dupa ce echipa a trecut si de Ghiroda in runda precedenta. Acum a fost 2 – 1 si formatia alb-violeta are drum deschis spre visul de a urca inca o treapta in ligile Romaniei.
ASU Poli a deschis scorul in minutul 21, prin Vucea, dupa pasa lui Ghinescu. Ripensia a dovedit ca este o echipa puternica si a pornit cursa dupa egalare. Eforturile echipei oaspete aveau sa fie concretizate in minutul 38, Barburescu valorificand pasa lui Mediop. La pauza a fost 1-1 si meciul promitea sa fie unul placut si in partea a doua.
O eliminare pe fond de nervozitate, manifestata de Vucea, si sanctionata cu un al doilea galben pentru acesta in minutul 70, a lasat Ripensia in pole position pentru victorie. Surprinzator, tot gazdele au inscris. A facut-o Galan, in minutul 88, dupa un corner executat de Ghinescu. 2 – 1 a fost scorul final al meciului, si ASU Poli are cel putin avantajul moral al victoriei, fiind prea devreme pentru a se discuta de rezolvarea unor probleme de castigare a seriei ligii a patra, scrie Tion.ro.
In ciuda faptului ca meciul s-a jucat cu portile inchise, aproximativ 200 de suporteri ASU Politehnica au cantat pe tot parcursul meciului si si-au sustinut echipa, din fata stadionului CFR, bucurandu-se, de dincolo de poarta inchisa pentru fiecare gol marcat. La finalul partidei, au venit si jucatorii  pentru a sarbatori victoria alaturi de suporteri, ca la fiecare meci.
ASU Politehnica a jucat cu: Burtic – Feraru, Galan, Gavriluta, Taub, Ghinescu, Naidin, Rebenciuc, Ilie, Vucea, Iorgovan. Au mai intrat Ionas, Popoviciu, Obrejan si Codrea.
Ripensia Timisoara a inceput inttalnirea in componenta: Radulescu – Petrisor, Solomon, Uzun, Carpinisan – Ciobai, Pascaleanu – Mediop, Ungur. Au mai intrat Popa si Radu.