Atletism: Marian Oprea, locul 5 in proba de triplusalt, la Campionatele Europene de la Zurich

15 August 2014
1178 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletul roman Marian Oprea a ocupat locul 5 in finala probei de triplusalt, joi, la Campionatele Europene de la Zurich, cu performanta de 16,94 m, ''season best'' pentru el in 2014.
Medalia de aur a fost castigata de francezul Benjamin Compaore, cu 17,46 m, argintul a revenit rusului Lyukman Adams, 17,09, m, bronzul a fost adjudecat de alt rus, Aleksei Fiodorov, 17,04 m, in timp ce pe locul 4 s-a clasat francezul Yoann Rapinier, 17,01 m.
Locul 5 ocupat de Marian Oprea este cea mai buna clasare a unui roman la Europenele de anul acesta, dupa ce, miercuri, Catalin Cimpeanu s-a situat pe locul 7 la 100 m, iar Alina Rotaru pe locul 7 la lungime.