Argentina, calificare dramatica in optimile Cupei Mondiale

27 Iunie 2018
798 Vizualizari | 0 Comentarii
arg

Argentina obtine in extremis calificarea in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, marti, cu scorul de 2-1 (1-0), la Sankt Petersburg, reprezentativa Nigeriei. Croatia a invins, cu acelasi scor, 2-1 (0-0), la Rostov pe Don, echipa Islandei, in ultima etapa a Grupei D. Clasamentul final al Grupei D este urmatorul: Croatia - noua puncte, Argentina - 4 puncte, Nigeria - 3 puncte si Islanda - un punct.

La Sankt Petersburg au evoluat urmatoarele echipe:

Argentina: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico (Kun Aguero '80) - Enzo Pérez (Pavon '61), Mascherano, Banega - Messi, Higuain, Di Maria (Meza '72). Selectioenr Jorge Sampaoli;

Nigeria: Uzoho - Balogun, Ekong, Omeruo (Iwobi '90) - Moses, Etebo, Obi Mikel, Ndidi, Idowu - Musa (Nwankwo '90+2), Iheanacho (Ighalo '46). Selectioner Gernot Rohr.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Au marcat: Messi '15, Marcus Rojo '86 / Moses '51 (p)

In minutul 15, Messi a fost gasit cu o pasa in adancime de la jumatatea terenului, trimisa de Banega, jucatorul Barcelonei a preluat si a sutat de la aproximativ 10 metri, marcand la coltul lung. Acesta a fost golul cu numarul 100 al actualei editii a Cupei Mondiale.

In minutul 49, Mascherano l-a tinut in careu pe Balogun, la un corner, iar Cakir a dat penalti. Victor Moses a transformat cu siguranta penaltiul, in mintul 51.

Marcus Rojo a comis un hent in minutul 76, dar Cakir nu mai dat penalti, dupa cea vizionat inregistrarea fazei.

In minutul 86, Mercado a centrat de pe stanga si Marcos Rojo a sutat imparabil din voleu, de la aproximativ 18 metri.

La Rostov pe Don au evoluat urmatoarele echipe:

Croatia: Kalinici - Jedvaj, Corluka, Caleta - Car, Pivarici - Kovacici (Rakitici '82), Badelj - Pjaca (Lovren '70), Modrici (Bradarici '65), Perisici - Kramarici. Selectioner Zlatko Dalici.

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (Sigurdarson '71), Magnusson - J. Gudmundsson, Bjarnason (Traustason '90), G. Sigurdsson, Gunnarsson, Hallfredsson - Finnbogason (A. Gudmundsson '85). Slectioner Heimir Hallgrimsson.

Arbitru: Antonio Mateu (Spania)

Au marcat: Milan Badelj '53, Perisici '90 / G. Sigurdsson '76 (p)

In minutul 53, Milan Badelj a sutat cu pamantul de la 11 metri, dupa o pasa deviata de un fundas islandez si a inscris imparabil.

In minutul 75, Lovren a comis hent in careu. G.Sigurdsson a transformat penaltiul, in minutul 76.

In minutul 90, Perisici a sutat dintr-un unghi de 45 de grade, marcand la coltul lung.

Croatia va evolua cu Danemarca in optimi, in timp ce Argentina va intalni Franta, in aceeasi faza a competitiei mondiale.

Page time :0.3232 (s) | 32 queries | Mysql time :0.020108 (s)