Aradeanul Marius Copil s-a calificat in optimile turneului ATP de la Dubai si este la un pas de un duel fabulos cu Federer

28 Februarie 2017
891 Vizualizari | 0 Comentarii
marius copil
Tenismanul roman Marius Copil a confirmat perioada foarte fasta pe care o traverseaza prin calificarea reusita marti in optimile de finala ale turneului ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.429.150 dolari, dupa 6-4, 6-2 cu germanul Jan-Lennard Struff.
Copil, venit din calificari, s-a impus intr-o ora si 7 minute in fata lui Struff (26 ani, 59 ATP), pe care aradeanul l-a mai invins recent, in ultimul tur al calificarilor la Rotterdam, cu 6-3, 6-4.
Copil (26 ani), care si-a egalat cea mai buna clasare din cariera, locul 124 ATP, are acum 4-1 in meciurile directe, dupa victoriile din 2013, in calificari la Miami, cu 7-5, 6-4, si 2015 la Bratislava (challenger), cu 6-4, 6-3 in optimi. Struff s-a impus in 2012, in semifinalele turneului challenger de la Geneva, cu 6-4, 6-1.
La Dubai, in primul set, Copil a fost condus cu 1-0, dar a reusit trei ghemuri consecutive si si-a aparat avantajul pana la finalul actului (6-4). In setul secund, Copil a inceput cu break, apoi a facut 2-0, a reusit un nou break la 4-1, dar Struff a castigat si el contra serviciului (4-2). Copil a realizat un nou break, iar apoi a inchis setul cu 6-2.
Copil a reusit 8 asi, fata de 6 ai adversarului, care a comis si 5 duble greseli.
Marius Copil si-a asigurat un cec de 34.100 dolari si 65 de puncte ATP, urmand sa joace in optimi cu francezul Lucas Pouille (23 ani), numarul 15 mondial, victorios cu 6-2, 6-2 in fata cehului Adam Pavlasek. Pouille a castigat singurul meci direct cu Copil, anul trecut, in primul tur la Wimbledon, cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1.