Vești bune din Țara Soarelui Răsare!

Sportivii români s-au calificat în finalele celor patru probe Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la Yokohama

27 Mai 2024
97 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto cugetliber ro

Sportivii români au reuşit să se califice în finalele celor patru probe la Cupa Mondială de gimnastică aerobică desfăşurată la Yokohama (Japonia).

Diferenţa de fus orar şi nivelul adversarilor nu au reprezentat obstacole pentru reprezentanţii României la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la Yokohama, aceştia reuşind să se califice în finalele celor patru probe la care au participat.

La proba pe echipe, Larisa Şuiu, Leonard Manta, Vlăduţ Popa, Darius Branda şi Daniel Ţavoc au obţinut al treilea punctaj cel mai bun, 19.133, fiind devansaţi doar de sportivii din Vietnam - 19.672 şi Franţa -19.394.

Leonard Manta s-a calificat cu scorul de 19.550 pe locul patru la proba individuală masculină, după japonezul Mizuki Saito - 20.000, spaniolul Miqel Mane - 20.000 şi finlandezul Sampo Nousianen - 19.800.

Daria Mihaiu, la individual feminin, şi Claudia Ristea, Leonard Manta şi Daniel Ţavoc, la trio, s-au calificat de pe locul opt după ce au fost notaţi cu 18.650, respectiv 18.794.

Sportivii sunt însoţiţi de Mădălina Cioveie (antrenor) şi de Cristiana Spînu (arbitru).

În Bulgaria, Andreea Preda a trecut printr-o testare esenţială la Cupa Mondială Challenge de la Varna, în vederea selecţiei pentru echipa României. În finala la paralele, sportiva de la CSM Constanţa s-a clasat pe locul şase, cu 12.900 puncte. Medalia de aur a fost câştigată de Elisabeth Seitz (Germania; 14.400), iar argintul de ucraineanca Yelizaveta Hubareva (13.500), în timp ce Rose Woo (Canada), cu un punctaj de 13.366, a ocupat locul trei.

În cadrul Campionatelor Europene de la Budapesta (Ungaria), Annaliese Drăgan, singura reprezentantă a gimnasticii ritmice româneşti la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul 21 în finala concursului de la individual compus. Românca a acumulat un total de 121,050 puncte, cu 30,550 la cerc, 28,900 la bârnă, 32,400 la minge şi 29,200 la panglică.

Medalia de aur a fost obţinută de bulgăroaica Stiliana Nikolova, cu 143,750 puncte, argintul de italiencea Sofia Raffaeli, cu 139,750 puncte, iar bronzul de germanca Darja Varfolomeev, cu 138,450 puncte.

La competiţiile pentru junioare, România a dominat întrecerile, adjudecându-şi patru medalii de aur, trei la probele individuale (cerc, măciuci şi panglică pentru Amalia Lică) şi una la competiţia pe echipe (Amalia Lică, Lisa Garac).

Page time :0.1419 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005802 (s)