Sorana Cirstea, in sferturi la Beijing, dupa o victorie de senzatie in fata Karolinei Pliskova

5 Octombrie 2017
909 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana
Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, dupa ce a reusit o victorie de senzatie in fata cehoaicei Karolina Pliskova, numarul patru mondial, cu 6-1, 7-5.
Cirstea (27 ani, 44 WTA) s-a impus in fata fostului lider mondial dupa o ora si 23 de minute.
Sorana a inceput cu stangul si si-a pierdut serviciul la debut, dar apoi a reusit sa faca break si a fost de neoprit, castigand primul set cu un sec 6-1.
Pliskova a inceput in forta setul al doilea si a condus cu 3-0, Sorana a avut o tresarire de orgoliu si s-a apropiat la 2-3, dar apoi si-a pierdut din nou serviciul iar cehoaica s-a desprins la 5-2. Pliskova a ratat nu mai putin de patru mingi de set, dupa ce a condus cu 40-0 la 5-2, iar apoi a avut 40-30 la 5-3. Cirstea a avut o revenire formidabila si a reusit sa isi adjudece si al doilea set, cu 7-5.
Romanca a avut 3 asi, fata de doar 2 ai adversarei, a facut o dubla greseala, Pliskova avand 6, Cirstea a adunat 16 winners, iar Pliskova 18, in timp ce Sorana a facut 25 de erori nefortate, iar Pliskova 31.
Pliskova castigase singurul meci direct cu Cirstea, in 2014, la Pattaya City, cu 1-6, 7-6 (3), 6-0.
Cirstea, a doua romanca ajunsa in sferturi la Beijing, dupa Simona Halep, si-a asigurat un cec de 149.138 dolari si 215 puncte WTA. In sferturi, Cirstea o va infrunta pe invingatoarea dintre letona Julia Ostapenko (N. 9) si chinezoaica Shuai Peng.