La un pas de tragedie! Meciul Amiens - Lille din Ligue 1, intrerupt dupa prabusirea unei balustrade

1 Octombrie 2017
844 Vizualizari | 0 Comentarii
ligue
Partida dintre Amiens si Lille, din Ligue 1, care a inceput la ora 21:00, a fost intrerupta in minutul 16, la 0-1, dupa ce gardul despartitor din sectorul oaspetilor a cedat, iar fanii au cazut unii peste ceilalti.

Suporterii lui Lille, prezenti in numar considerabil la Amiens, au avut de suferit dupa ce gardul din fata peluzei in care se aflau a cedat. Acestia au celebrat golul echipei favorite, s-au catarat pe gardul respectiv si s-au prabusit unii peste ceilalti, imediat dupa ce Lille a deschis scorul, in minutul 16, prin Ballo Toure.

Imediat, arbitrul Thomas Leonard a decis intreruperea meciului.

Cativa dintre suporteri au avut nevoie de ingrijiri medicale. L'Equipe informeaza ca nu ar fi vorba despre raniti grav.

Secventele au adus aminte de golul lui Claudiu Raducanu, de pe vremea cand evolua pentru Espanyol, in meciul cu Barcelona. Romanul a vrut sa sarbatoreasca reusita alaturi de fani, dar, ca si in cazul meciului Amiens - Lille, o parte din structura stadionului a cedat.