Sorana Carstea a castigat duelul 100% romanesc de la Montreal

8 August 2018
852 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana

Monica Niculescu a inceput cu dreptul duelul romanesc din primul tur de la Rogers Cup (Montreal). A realizat break-ul inca din primul game al meciului. Sportivele au mers impreuna pana la 3-3, cand Monica s-a desprins si a castigat primul set cu 6-3, dupa doar 33 de minute.
In setul secund cele doua romance au ajuns din nou la egalitate de 3-3, insa de data aceasta castigatoare a iesit Sorana. Numarul 54 WTA a inceput sa fie mai agresiva, a luat mingea mai repede si a facut pasul in teren, apoi  a incheiat setul al doilea pe propriul serviciu, scor 6-4, iar partida a mers in decisiv.

Acolo, jucatoarea din Targoviste a luat rapid un avans de doua break-uri si, chiar daca Monica a recuperat din diferenta, Sorana a reusit sa inchida partida cu un game la zero pe propriul serviciu, scor 3-6, 6-4, 6-4, dupa doua ore si 13 minute de joc.

Invingatoarea in duelul 100% romanesc, Cirstea se pregateste, acum,  pentru confruntarea cu o finalista a competitiei, americanca Venus Williams.