Simona Halep, in optimi la Bucuresti

13 Iulie 2016
1099 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep paris 1
Jucatoarea de tenis Simona Halep (locul 5 in clasamentul mondial) a castigat, marti, meciul cu sportiva ceha Barbora Krejcikova (pozitia 200 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-1, in primul tur al turneului BRD Bucharest Open, disputat pe zgura si dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.
Meciul a durat o ora si 43 de minute. Simona a avut nevoie de 44 de minute pentru a se acomoda cu suprafata de joc, dupa tranzitia de la iarba la zgura. In debutul primului set, romanca si-a pierdut serviciul si nu a mai reusit sa recupereze deficitul. Apoi, Halep a avut un joc aproape perfect in special la retur. Pana la final, a cincea jucatoare a lumii a mai cedat doua game-uri pe serviciu si a reusit break-ul pe fiecare dintre serviciile adversarei.
Pentru accederea in optimile turneului de la Bucuresti, Simona Halep si-a asigurat 30 de puncte WTA si un cec in valoare de 3.310 de dolari.
In turul urmator al competitiei WTA de categorie International, Halep o va intalni pe bulgaroaica Isabella Shinikova (24 de ani, locul 156 WTA). Shinikova a disputat doar trei meciuri pe tabloul principal al unor turnee WTA in acest an, fiind obisnuita cu turnee de categorie inferioara ITF.
Simona Halep (24 de ani) este principala favorita la castigarea turneului BRD Bucharest Open. Romanca s-a impus la Bucuresti in 2014.

Page time :0.1336 (s) | 43 queries | Mysql time :0.008002 (s)