Simona HALEP a PIERDUT finala de la Roland Garros, dupa un MECI URIAS cu Sarapova: 4-6, 7-6 (5), 4-6

8 Iunie 2014
1179 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, a pierdut finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, dupa ce a fost invinsa, sambata, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Sarapova, locul 8 WTA si cap de serie numarul 7.
Finala de la Roland Garros, editia 2014, a fost cea mai echilibrata si spectaculoasa din ultimii 13 ani si una dintre cele mai lungi din istorie. Tenisul practicat de cele doua sportive a fost de inalta calitate, iar cei aproape 15.000 de spectatori - multi dintre ei romani - prezenti in tribunele arhipline ale arenei Philippe Chatrier au aplaudat de multe ori in picioare evolutiile din teren. A fost pentru prima oara, din 2001, cand finala feminina a French Open s-a disputat in trei seturi.
Halep a reusit un break in primul ghem si a facut apoi 2-0. Sarapova, care s-a incalzit mai greu, dar nu atat de greu ca la utlimele trei meciuri disputate la Paris, le-a castigat pe urmatoarele 5. Jocul agresiv si variat, cu lovituri puternice, al rusoaicei a impins-o permanent in defensiva pe Halep. Totusi romanca a gasit resurse sa obtinut un break la 5-3, dar si-a cedat imediat serviciul si a pierdut, cu 4-6, primul set la aceasta editia a turneului de la Roland Garros, dupa 57 de minute de joc.
Sarapova a fructificat avantajul psihologic dat de castigarea primului set si a condus cu 2-0, dupa un break in ghemul 2. Incurajata de numerosii romani din tribune si de o scadere in precizia jocului Sarapovei, Halep a reusit rebreak-ul, apoi a egalat la 2. In ciuda a trei duble greseli comise in ghemul al cincilea, Sarapova si-a salvat serviciul, 3-2, iar 4-3 a avut doua mingi de break. In loc de 3-5, Halep a egalat la 4.

In ghemul al noualea, cele doua jucatoare au avut un schimb spectaculos de 20 de mingi, cel mai lung al partidei, castigat de Halep, care a reusit apoi si breakul, 5-4. Imediat, Sarapova a castigat pe serviciul romancei, care nu s-a lasat mai prejos si a ridicat scorul la 6-5, dar nici la acest scor Halep nu a reusit sa inchida setul.
In tie-break, echilibrul s-a pastrat pana la 2-2, fiecare jucatoare castigand pe serviciul celeilalte. Sarapova a fost prima care si-a fructificat serviciul, a condus cu 4-2 si 5-3, insa Halep a intors rezultatul, castigand setul cu 7-5 in tie-break, dupa alte 72 de minute de joc.
Seria breakurilor a continuat in setul decisiv, prima obtinandu-l Sarapova. Halep a facut la fel, nu inainte ca, la 15-40, rusoiaca sa primeasca un avertisment pentru depasirea timpului de serviciu. Tot Halep si-a castigat prima serviciul in decisiv, 2-1, a avut doua mingi de break in jocul urmator, dar rusoiaca nu a cedat si a castigat trei ghemuri consecutiv, ducand scorul la 4-2. Din nou Halep a gasit resurse si, profitand de dublele greseli ale adversarei, a egalat la 4. Sarapova a castigat apoi urmatoarele doua ghemuri si a inchis al treilea set cu 6-4 si meciul dupa trei ore si doua minute.
"A fost cea mai grea finala din cariera mea. Felicitari, Simona", a spus dupa meci Sarapova, de noua ori finalista a unui Grand Slam.
Printre spectatorii prezenti in tribune s-au numarat premierul Victor Ponta si sotia sa Daciana Sarbu, ministrul Tineretului si Sportului, Gabriela Szabo, omul de afaceri Ion Tiriac si presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac. Familia Simonei Halep, apropiatii ei si echipa tehnica au fost imbracati in tricouri rosii, pe care era inscriptionat "Allez Simona".
Maria Sarapova a castigat 55 din ultimele 59 de meciuri jucate pe zgura de la semifinalele French Open din 2011, numai Serena Williams, de trei ori, si Ana Ivanovici au reusit sa o invinga pe zgura.
Invinsa in ultimul act al turneului de la Roland Garros va primi 1.300 de puncte WTA si un premiu de 825.000 de euro, iar castigatoarea turneului 2.000 de puncte si 1.650.000 de euro.
Pentru Sarapova acesta este al doilea succes la Roland Garros (trei finale consecutive) si al cincilea din cariera.
Romania ramane cu un singur turneu de Grand Slam castigat la simplu feminin - Virginia Ruzici in 1978, tot la Roland Garros. Halep este prima finalista din Romania la un Mare Slem, dupa 1980, cand tot Virginia Ruzici ajungea in ultimul act pe zgura pariziana si pierdea in fata americancei Chris Evert, prezenta sambata la festivitatea de premiere. Mediafax.ro

Page time :0.1128 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005979 (s)