S-au facut de ras. Steaua si Astra, invinse in Europa league

3 Octombrie 2014
1367 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipele romanesti au viata grea in cupele europene. In a doua etapa a Europa LeagueSteaua si Astra Giurgiu au pierdut la Kiev si acasa cu Salzburg, dovedind ca e greu sa tii capul sus in competitiile continentale. Ambele formatii au insa sanse in continuare la calificarea in primavara europeana.

Primii care au intrat in scena au fost stelistii, invinsi in Ucraina, de Dinamo Kiev,cu scorul de 3-1. Ucrainenii au avut un start agresiv de meci, cu Kravets ajungand in pozitie de finalizare, in minutul 5, printr-un sut fara preluare care a mers aproape de plasa laterala. La mijlocul reprizei, dupa minute bune in care campioana Romaniei a fost sufocata in propria jumatate, Cristi Tanase a tras pe centrul portii, insuficient insa pentru a-l surprinde pe Rybka. In minutul 31, Alexandru Chipciu a semnat cea mai mare ocazie de gol a Stelei. Claudiu Keserul-a angajat in marginea careului mic, de unde fostul brasovean a reluat periculos spre poarta, iar Rybka a respins in bara, scapand finalmente cu o simpla lovitura de colt. Ucrainenii au deschis scorul la primul sut cadrat. Belhanda a combinat superb cu Yarmolenko, din lovitura libera, iar mijlocasul ofensiv al gazdelor a trimis imparabil sub transversala din 8 metri.3
In startul reprizei secunde, in decurs de doar un minut, tabela de pe NSC Olimpiyskiy putea fi modificata in doua randuri. Dinamo Kiev se putea desprinde prin Kravets, care a trimis alaturi, nemarcat, de la limita careului. Lens a initiat un contraatac, iar Danilo Silva a asezat ideal pentru Kravets. La faza imediat urmatoare, lui Varela i-au lipsit doar cativa centimetri pentru a impinge in poarta o minge centrata de la coltul terenului. In minutul 63, Arlauskis a intervenit fenomenal in fata lui Kravets, scapat singur cu portarul Stelei la pasa pe culoar primita de la Lens. S-a facut 2-0, la mijlocul reprizei secunde, dupa o faza in care ucrainenii au desenat superb in careul Stelei. Lens a centrat bine spre Yarmolenko, acesta din urma asezand perfect pentru Kravets, care nu a mai iertat la a treia incercare. Dupa inca doua ocazii ale gazdelor, semnate de Belhanda si Kravets, golul serii avea sa poarte semnatura lui Raul Rusescu, spre final. Keseru a prelungit genial cu calcaiul pentru Rusescu, la o lovitura de colt, iar varful Stelei a punctat din apropiere cu o reluare spectaculoasa de cap. Aflata in cautarea golului egalizator, Steaua a fost pedepsita din nou, de catre nou-intratul Teodorczyk, care a indeplinit o simpla formalitate de langa Arlauskis. Stelistii au reclamat pe buna dreptate un hent la Ribalka, insa faza a continuat si Dinamo Kiev a incheiat meciul fara emotii. In celalalt meci al grupei, Aalborg a invins Rio Ave cu 1-0, printr-un gol marcat de Helenius in minutul 46. In clasamentul Grupei J, Dinamo Kiev are 6 puncte, Steaua si Aalborg cate 3 puncte, iar Rio Ave are 0 puncte. Etapa viitoare, pe 23 octombrie, Steaua joaca la Bucuresti cu Rio Ave, iar Dinamo Kiev joaca la Aalborg.
Si Astra Giurgiu a pierdut aseara, scor 1-2 acasa cu Red Bull Salzburg. Astra a deschis scorul cu un gol fabulos (sut de la 20 de metri) marcat de Takayuki Steo, in minutul 15. Doar de 7 minute au avut nevoie austriecii pentru a intoarce soarta partidei. In minutul 35, Kampl suteaza de la 11 metri dintre cei doi fundasi centrali ai Astrei si îl învinge pe Lung jr. Dupa 7 minute, Soriano marcheza din mijlocul careului, stabilind scorul final. In celalalt meci al grupei D, Celtic a invins Dinamo Zagreb, cu 1-0, dupa reusita lui Chris Commons, din minutul 6. In clasament, Celtic si Red Bull Salzburg au cate 4 puncte, Dinamo Zagreb are 3 puncte, in timp ce Astra este codasa grupei, cu 0 puncte. Etapa viitoare, pe 23 octombrie, Astra joaca la Celtic Glasgow, in timp ce Dinamo Zagreb joaca in deplasare la Salzburg. sursa: sport.bzi.ro