Roger Federer l-a spulberat pe Rafael Nadal la Indian Wells

16 Martie 2017
1000 Vizualizari | 0 Comentarii
federer si nadal
Roger Federer, numarul 10 mondial, l-a invins, joi dimineata, scor 6-2, 6-3, pe spaniolul Rafael Nadal, al cincilea jucator al lumii, in optimile de finala ale turneului Masters de la Indian Wells.
Roger Federer a inceput mult mai bine disputa de la Indian Wells si a castigat pe serviciul advers inca din game-ul inaugural. Elvetianul, care a castigat in ianuarie al 18-lea Mare Slem din cariera, s-a desprins la 4-1, cu doua break-uri avans, decisive pentru a inchide setul cu 6-2.
Mansa secunda a fost dominata tot de Federer, care a castigat de doua ori pe serviciul advers. Elvetianul, care a servit in total cinci asi fata de numai doi Nadal, s-a impus cu 6-2, 6-3 si a obtinut calificarea in sferturile de finala. Pentru un loc intre primii patru la Indian Wells, Federer se va confrunta cu australianul Nick Kyrgios, locul 16 mondial.
Federer a obtinut, pentru prima data in cariera, a treia victorie consecutiva in fata lui Nadal. Ultimele doua dueluri au fost adjudecate in seturi decisive de elvetian: 6-3, 5-7, 6-3 in finala de la Basel 2015, respectiv 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 in ultimul act de la Australian Open 2017. Totodata, Federer a egalat scorul in disputele pe hard, 9-9.