Meciuri nebune in Liga Campionilor! Liverpool a ratat victoria pe final in Bulgaria

27 Noiembrie 2014
1390 Vizualizari | 0 Comentarii
UEFA Champions League a avut parte de o noua noapte nebuna cu meciuri foarte interesante si spectaculoase, dar si cu rasturnari de situatie. Unul dintre ele s-a jucat la Sofia, unde Ludogoret a început tare cu Liverpool si i-a condus înca din minutul 2, însa oaspetii au revenit si au controlat partida pana în minutul 88, cand Terziev le-a adus un punct bulgarilor.

Cea mai mare diferenta de scor s-a înregistrat în partida dintre Atletico Madrid si Olympiakos, scor 4-0, Raul Garcia cu o reusita si Mandzukici cu un hattrick fiind cei care si-au trecut numele pe lista marcatorilor. Atletico Madrid s-a calificat si ea sigur in optimile Ligii Campionilor.

Daca pâna marti erau deja sase echipe calificate, dupa meciurile din runda a cincea din grupele E, F, G si H, alte doua formatii si-au asigurat biletele pentru optimile de finala ale UEFA Champions League. Real Madrid, Borussia Dortmund, Bayern Munchen, FC Barcelona, PSG si FC Porto erau deja calificate dupa primele patru etape. Dupa victoria din meciul cu Schalke, de la Gelsenkirchen, 0-5, Chelsea a ajuns si ea între formatiile deja calificate din grupa. În fine, în grupa H, dupa ce Bate Borisov a pierdut acasa, 0-3, cu FC Porto, Sahtior Donetk, echipa lui Mircea Lucescu si-a câstigat dreptul de a juca în optimile competitiei, pentru a treia oara în zece participari, chiar daca ulterior a pierdut pe teren propriu, 0-1, cu Athletic Bilbao.

Rezultatele inregistrate aseara in grupele Ligii Campionilor

Miercuri, 26 noiembrie (21:45)

Grupa A

Atletico Madrid (Spania) - Olympiacos (Grecia) 4-0
Au marcat: Raul Garcia (9), Mandzukic (38, 62, 65)
Malmo (Suedia) - Juventus (Italia) 0-2
Au marcat: Llorente (49), Tevez (88)

Grupa B

FC Basel (Elvetia) - Real Madrid (Spania) 0-1
A marcat: Cristiano Ronaldo (35)
Ludogorets (Bulgaria) - Liverpool (Anglia) 2-2
Au marcat:  Abalo (3), Terziev (88) / Lambert (8), Henderson (37)

Arsenal (Anglia) - Borussia Dortmund (Germania) 2-0
Au marcat: Sanogo (2), Alexis Sanchez (57)

Rezultatele inregistrate marti

Grupa E

CSKA Moscova (Rusia) - AS Roma (Italia) 1-1
Au marcat: Berezutski (90+3) / Totti (43)
Manchester City (Anglia) - Bayern Munchen (Germania) 3-2
Au marcat: Aguero (21-penalty, 85, 90+1) / Xabi Alonso (40), Lewandowski (45)

Grupa F

APOEL Nicosia (Cipru) - FC Barcelona (Spania) 0-4
Au marcat: Luis Suarez (27), Messi (38, 57, 88)
Paris Saint-Germain (Franta) - Ajax Amsterdam (Olanda) 3-1
Au marcat: Cavani (33, 83), Ibrahimovic (78) / Klaassen (67)

Grupa G

Schalke 04 (Germania) - Chelsea (Anglia) 0-5
Au marcat: Terry (2), Willian (29), Kirchhoff (44-autogol), Drogba (77), Ramires (78)
Sporting Lisabona (Portugalia) - NK Maribor (Slovenia) 2-1 - meci intrerupt la pauza din cauza problemelor la instalatia de nocturna a stadionului din Lisabona.
Au marcat: Mejac (10-autogol), Nani (35) / Jefferson (42-autogol)