Germania a demolat Brazilia s-a s-a calificat in finala Cupei Mondiale

9 Iulie 2014
1219 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Germaniei s-a calificat de o maniera incredibila in finala Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), marti, dupa ce a zdrobit formatia gazda cu scorul neverosimil de 7-1 (5-0), in semifinala jucata pe stadionul ''Mineirao'' din Belo Horizonte.
Germania, campioana mondiala in 1954, 1974 si 1990, va disputa a opta sa finala a competitiei (le-a pierdut pe cele din 1966, 1982, 1986 si 2002), dupa ce pe ultima o pierduse chiar in fata Braziliei, in 2002.
Echipa antrenata de Joachim Loew, selectioner care a castigat clar duelul tactic cu ''veteranul'' Luiz Felipe Scolari, s-a impus prin golurile marcate de Thomas Mueller (11), Miroslav Klose (23), Toni Kroos (24, 26), Sami Khedira (29) si Andre Schuerrle (69, 79). Germania a avut 20 de minute de gratie in care a marcat cele cinci goluri din prima repriza, perioada care a fost, in acelasi timp, cea mai neagra din istoria nationalei braziliene, care nu a mai incasat atatea goluri intr-un rastimp atat de scurt. Golul de onoare al Braziliei a fost inscris de Oscar (90).
Selecao, care viza al saselea sau titlu mondial la debutul CM 2014, nu a confirmat sperantele puse in ea si a incheiat din nou lamentabil un Mondial pe teren propriu, dupa cel din 1950.
Brazilia nu mai pierduse un meci oficial acasa din 1975, cand Peru se impunea cu scorul de 3-1, chiar la Belo Horizonte, in semifinalele competitiei Copa America. Cea mai drastica infrangere a Braziliei data din 18 septembrie 1920, cand Uruguayul castiga cu scorul de 6-0, la Vina del Mar (Chile), in Copa America.
Brazilia va disputa finala mica, sambata, la Brasilia, in timp ce Germania va juca, duminica, pe Maracana, pentru trofeu cu castigatoarea din a doua semifinala, care le opune miercuri pe Argentina si Olanda.