FABULOS! Timisoara s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a eliminat detinatoarea trofeului la penalty-uri

29 Martie 2017
1007 Vizualizari | 0 Comentarii
timisoara fotbal
ACS Poli Timisoara s-a calificat neasteptat in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, marti seara, dupa ce a invins-o pe CFR Cluj, detinatoarea trofeului, la loviturile de departajare, cu scorul de 6-5 (0-0 dupa 120 de minute), pe stadionul ''Dan Paltinisanu''.
Poli, care s-a calificat si in finala Cupei Ligii, s-a impus cu atat mai surprinzator cu cat a jucat in zece oameni din minutul 50, cand a fost eliminat Alin Seroni.
George Alexandru Neagu a transformat lovitura decisiva pentru banateni, dupa ce sutul cu Ciprian Deac a fost aparat de portarul Vasile Curileac, fost jucator al clujenilor in perioada 2006-2010.
Octavian Draghici, Josip Fucek, Josip Soljic, Cristian Barbut, Cristian Scutaru si George Alexandru Neagu au transformat pentru gazde, iar Filipe Nascimento, Tiago Lopes, Tomislav Gomelt, Billel Omrani si Cristian Bud.
De la Poli a ratat Bogdan Straut, iar de la clujeni au irosit loviturile Ionut Larie, care a avut o executie lamentabila, o scarita esuata, si Ciprian Deac.
CFR Cluj si-a creat mult ocazii de gol, avand chiar o bara in debutul partidei, prin Ionut Larie (4). Gomelt (37), Omrani (51, 68, 90+3) si Bud (86, 100) au ratat pentru oaspeti, in timp ce timisorenii au irosit oportunitati prin Seroni (33) si Barbut (116).
Barbut a marcat un gol in minutul 66, dar a fost anulat in mod eronat pentru ofsaid, dupa cum s-a putut observa la reluarile TV.
Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie si 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

Page time :0.1773 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005952 (s)