Echipele calificate în semifinale la EURO 2024

8 Iulie 2024
74 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto cugetliber ro

Anglia și Olanda completează lista de elite la EURO 2024, alături de Spania și Franța, după ce au obținut calificarea în semifinale sâmbătă aseara. Anglia a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare pentru a trece de Elveția, una dintre echipele surpriză ale turneului.

În minutul 117, Xherdan Shaqiri (Elveția) a avut o șansă istorică de a duce echipa sa în semifinale, dar lovitura sa directă din corner a lovit bara porții apărate de Pickford. Portarul lui Everton a fost eroul Angliei, apărând penalty-ul executat de Akanji în loviturile de departajare.

Olanda, echipa care a eliminat România în optimi, a învins Turcia într-un meci extrem de spectaculos. Turcii au deschis scorul și au terminat jocul cu un asediu asupra porții olandeze, dar nu au reușit să prelungească meciul. Mert Muldur (Turcia) a marcat al zecelea autogol al acestui turneu final.

În semifinale, Spania va întâlni Franța pe 9 iulie, ora 22:00, la München, în timp ce Anglia va juca împotriva Olandei pe 10 iulie, ora 22:00, la Dortmund. Finala este programată pentru 14 iulie, pe Olympiastadion din Berlin.

Page time :0.1331 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004993 (s)