Vești triste din tenis

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristia, eliminate din prima rundă al turneului de la Wimbledon

3 Iulie 2024
103 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto cugetliber ro

Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian au suferit înfrângeri în prima rundă a turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Sorana Cîrstea (34 ani, 31 WTA), cap de serie nr. 29, a fost învinsă surprinzător de britanica Sonay Kartal (22 de ani, 298 WTA), venită din calificări, cu scorul de 6-3, 2-6, 0-6, într-un meci care a durat o oră și 50 de minute. Cîrstea a făcut multe erori neforțate, 41 față de 24 ale adversarei, iar britanica a dominat la capitolul winner-uri, cu 28 față de 18.

Jaqueline Cristian (26 de ani, 62 WTA) a pierdut în fața canadiancei de origine română Bianca Andreescu (24 ani, 176 WTA), cu scorul de 4-6, 2-6, într-un meci care a durat o oră și 17 minute. Andreescu a câștigat și confruntarea lor anterioară din 2018, la Playford (Australia), cu 6-3, 6-3. În turul secund, Bianca Andreescu va juca împotriva cehoaicei Linda Noskova. Pentru participarea lor în tabloul principal, ambele jucătoare române au primit câte 60.000 de lire sterline și 10 puncte WTA.

Page time :0.1210 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006340 (s)