CSM Oradea a dat lovitura in FIBA EuroChallenge

20 Noiembrie 2013
1319 Vizualizari | 0 Comentarii
 CSM Oradea a reuşit prima sa victorie în cupele europene, marţi seara, în deplasare cu echipa turcă Royal Hali Gaziantep, scor 74-69 (16-11, 26-19, 23-15, 9-24), în grupa B a FIBA EuroChallenge la baschet masculin.

După un debut destul de bun al gazdelor, CSM Oradea a luat jocul pe cont propriu şi s-a desprins pe tabela de marcaj, astfel că la jumătatea întâlnirii avea un avans de 12 puncte, 42-30. Înaintea ultimului sfert, orădenii aveau 20 de puncte mai mult decât echipa gazdă, 65-45. Ultimul sfert a aparţinut în întregime echipei din Gaziantep, dar CSM a obţinut victoria în faţa unei formaţii care câştigase ambele partide jucate până acum.

În faţa a circa 2.000 de spectatori, antrenorul Cristian Achim a utilizat următorii jucători: Zarko Comagic 11 puncte, 13 recuperări, Bogdan Ţibîrnă 6 p, 1 rec, Radovan Markovic 5 p, 2 rec, 2 pase decisive, Daniel Popescu 2 p, 2 pd, Daniel Dillon 12 p, 4 rec, 2 pd, Vujadin Subotic 12 p, 2 rec, 2 pd, Titus Nicoară 4 p, 3 rec, Sean Denison 13 p, 13 rec, 4 pd, William Franklin 9 p, 2 rec, 5 pd.

La Royal Hali Gaziantep au jucat: Stanley Burell 17 p, 2 rec, 3 pd, Mutlu Akpinar 1 pd, Murat Göktaş 1 p, 5 rec, Engin Bayav 2 p, 3 rec, Sertac Şanli 2 p, 7 rec, 1 pd, Dejan Borovnjak 23 p, 4 rec, 1 pd, Ernest Bremer 14 p, 1 rec, 3 pd, Terrico White 10 p, 6 rec, 2 pd, Can Ogut.

În alt meci, Krasnie Krîlia Samara (Rusia) a dispus cu 89-56 de Atomeromu Paks (Ungaria), chiar pe terenul acesteia.

În clasament, pe primul loc se află Krasnie Krîlia Samara, cu 5 puncte, urmată de Royal Hali Gaziantep, 5 p, CSM Oradea, 4 p, Atomeromu Paks, 4 p.

Următorul meci al orădenilor va avea loc pe 3 decembrie, acasă, cu Atomeromu Paks.

Page time :0.1152 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006061 (s)