SOC! Campioana RCM Timisoara, eliminata in sferturile Cupei Romaniei!

17 Noiembrie 2013
1315 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucureşti a eliminat campioana en-titre RCM Universitatea de Vest Timişoara din Cupa României la rugby, învingând-o cu 23-13 (13-3) în meciul din sferturi, care a avut loc sâmbătă pe stadionul ''Noua'' din Braşov.

Este al doilea an consecutiv în care steliştii elimină campioana naţională din această competiţie, anul trecut, pe acelaşi stadion, ''militarii'' câştigând partida din semifinale cu bănăţenii cu scorul de 38-33.

Sâmbătă, deşi ambele echipe au avut absenţe importante din cauza convocărilor la reprezentativa naţională, meciul a fost unul echilibrat, cu multe faze spectaculoase în ambele direcţii, diferenţa fiind vizibilă în ceea ce priveşte omogenitatea loturilor, rezervele timişorenilor ridicându-se prea puţin la nivelul titularilor.

Prima repriză a fost una în care balanţa s-a înclinat în favoarea steliştilor către sfârşit, când au beneficiat de un eseu de penalizare la scorul de 3-3. La cabine s-a intrat cu 13-3 pentru bucureşteni, Dănuţ Dumbravă transformând eseul de penalizare şi fructificând ulterior şi o lovitură de penalitate. Partea a doua a meciului a început în nota de uşoară dominare a bănăţenilor, însă în scurt timp jucătorii din Ghencea au revenit şi au preluat controlul partidei, cu doar cinci minute înainte de fluierul final al meciului, tabela de marcaj indicând 23-3 pentru roş-albaştrii. A fost momentul în care campionii au avut o tresărire de orgoliu şi au reuşit două eseuri, inclusiv în minutele de prelungire, netransformate, insuficient însă pentru a mai putea întoarce rezultatul. Trebuie menţionat faptul că din ''garnitura'' bănăţenilor au lipsit nu mai puţin de 10 oameni de bază, iar la stelişti 6.

În alt meci din sferturi, desfăşurat pe stadionul ''Olimpia'', CSM Bucureşti a ''zdrobit'' RC Bârlad cu scorul de 64-6.

În urma rezultatelor înregistrate sâmbătă, în semifinalele Cupei României au intrat CSM Ştiinţa Baia Mare, Steaua, CSM Bucureşti şi U Cluj, tragerea la sorţi urmând să aibă loc luni la sediul FRR. AGERPRES

Page time :0.1231 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005300 (s)