Simona Halep, calificata in turul 3 la US Open

28 August 2014
1280 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea Simona Halep, a doua favorita la US Open, s-a calificat, miercuri, in turul trei al competitiei, dupa ce a trecut de slovaca Jana Cepelova, locul 65 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1.
Dupa ce luni a avut nevoie de un set decisiv si doua ore de joc pentru a depasi o jucatoare din afara circuitului profesionist, Simona Halep si-a respectat statutul de favorita in partida cu Cepelova, o sportiva care obtinuse in acest an o victorie in fata Serenei Williams.
Meciul a inceput cu o evolutie inexacta a Simonei. Cepelova a dus scorul la 2-0, chiar a fost la un punct de 3-0. Halep nu s-a panicat si cu rabdare si-a construit revenirea. De la 2-0 si 40-15 pentru sportiva slovaca, aflata la serviciu, romanca a intors spectaculos, castigand sase ghemuri la rand. Punctele s-au lungit, asa cum ii plac Simonei, iar Cepelova nu a mai facut fata ritmului. Halep a inchis primul set cu un as, dupa 30 de minute de joc.
Sportiva din Slovacia nu a mai reusit decat un singur ghem in al doilea set, primul, pe propriul serviciu. Cu 12 ghemuri castigate din ultimele 13, Halep a terminat meciul in 56 de minute.
Simona Halep va juca in mansa a treia cu invingatoarea din meciul Mirjana Lucici-Baroni (Croatia), locul 121 WTA - Shahar Peer (Israel), locul 155 WTA. Jucatoarea croata, in varsta de 32 de ani, venita din calificari, a produs una dintre surprizele primului tur, eliminand-o pe spaniola Garbine Muguruza, locul 26 si cap de serie numarul 25.
Calificarea in turul trei la US Open este recompensata cu 105.090 de dolari si 130 de puncte WTA.
La editia trecuta a US Open, Halep a atins faza optimilor de finala, cea mai buna performanta din cariera la Flushing Meadows, fiind eliminata de italianca Flavia Pennetta, cu scorul de 6-2, 7-6 (3). Sportiva din Constanta are de aparat 280 de puncte. Mediafax.ro