Simona Halep, calificare cu emotii in turul 3 la Sydney

12 Ianuarie 2016
1220 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep austr
Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, pe sportiva franceza Caroline Garcia, locul 34 WTA, in prima partida a romancei in 2016, din turul al doilea al turneului de la Sydney, in care a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stang.

In timpul meciului pe care l-a castigat intr-o ora si 53 de minute, Simona Halep a cerut de doua ori interventia trainer-ului, care i-a masat glezna. Romanca ar fi trebuit sa participe, saptamana trecuta, la Brisbane International, dar ea a declarat forfait din cauza acelorasi probleme la tendonul lui Ahile.

Favorita principala la Sydney, Halep va evolua in sferturile de finala, miercuri, nu inainte de ora 07.00, cu jucatoarea ceha Karolina Pliskova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 5.

Calificarea in sferturi la competitia din categoria Premier este recompensata cu 19.660 de dolari si cu 100 de puncte WTA.

Simona Halep a mai participat o data la acest turneu, la editia din 2014, cand a pierdut in primul tur, cu americanca Madison Keys (1-6, 4-6).