Simona Halep a invins-o pe Kerber si s-a calificat in finala la Montreal

31 Iulie 2016
946 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep cincinnati
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat in finala turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2.413.663 dolari, dupa ce a invins-o pe germanca Angelique Kerber (2 WTA), sambata, cu 6-0, 3-6, 6-2.
Halep (24 ani) va juca pentru al doilea an consecutiv finala openului canadian (disputat alternativ, la Montreal si Toronto), anul trecut abandonand in fata elvetiencei Belinda Bencic in setul al treilea.

Halep, care va urca pe locul al treilea in clasamentul WTA dupa acest succes, a obtinut victoria dupa o ora si 38 de minute, la capatul unui meci cu rasturnari spectaculoase de scor.
Romanca a facut un prim set de senzatie, castigat cu 6-0 in fata campioanei de la Australian Open in doar 26 de minute. Kerber a facut multe erori nefortate in acest prim set, 20 (fata de doar doua ale Simonei), insa jocul a fost mult mai strans decat o arata scorul.
In setul secund, Kerber a ridicat nivelul, a condus cu 1-0 si 2-1, dar Halep a reusit un break, preluand conducerea cu 3-2, insa apoi nu i-a mai iesit jocul si Kerber a preluat controlul, reusind sa isi adjudece setul cu 6-3. Simona a avut sansa de a restabili echilibrul, dar a irosit doua mingi de break la 3-3.
Kerber a inceput foarte bine si setul decisiv si parea ca se indreapta spre victorie la 2-0, dupa sase ghemuri consecutive. Halep s-a mobilizat exemplar, a luptat pentru fiecare minge si a reusit sa intoarca jocul in favoarea sa. Romanca a adunat, unul dupa altul, sase ghemuri consecutive, castigand cu 6-2.
Halep a avut in acest meci mai multe mingi direct castigatoare (27-25), iar raportul erorilor nefortate a fost de 24 pentru romanca si 52 pentru Kerber. Germanca a comis si 7 duble greseli.
Halep are acum 4-2 la meciurile directe cu Kerber, care s-a impus in precedentul duel, la Wimbledon, in sferturi, cu 7-5, 7-6 (2). Simona a castigat primele trei confruntari, in 2009 in primul tur la Saint-Raphael (ITF), cu 5-7, 6-2, 7-5, in 2014, in finala de la Doha, cu 6-2, 6-3, si in 2015, chiar la Toronto, in optimi, cu 6-3, 5-7, 6-4. Ambele victorii ale germancei au venit anul acesta, in Fed Cup (Cluj-Napoca), in doua seturi, cu 6-2, 6-2, si la Wimbledon.
Simona Halep si-a asigurat un cec de 241.840 dolari si 585 puncte WTA, iar in finala o va intalni pe invingatoarea dintre Kristina Kucova (Slovacia), venita din calificari, si Madison Keys (SUA), numarul zece mondial.
Halep va juca sambata si in finala de dublu, alaturi de Monica Niculescu, impotriva slovenelor Andreja Klepac/Katarina Srebotnik.