S-a ales praful! Romania a ratat calificarea in semifinalele Campionatului European

14 Decembrie 2014
1190 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, sambata, la Debrecen, de reprezentativa Ungariei, cu scorul de 20-19 (10-8), in primul meci din grupa principala I a Campionatului European.
Tricolorele au debutat in partida cu Ungaria la adapostul victoriei din grupele CM de anul trecut, 21-17, dar si sustinute de peste 1.000 de fani din tribunele Fonix Arena din Debrecen. Primul gol al meciului a fost marcat insa abia in minutul 6, de Ungaria, care a marit avantajul in minutul 8, 2-0. Cristina Neagu a "spart gheata" in minutul 11, 2-1, iar Chintoan a marcat al doilea gol al Romaniei, 3-2 (min. 12), in timp ce portarul Paula Ungureanu avea deja cinci interventii reusite.
In minutul 14, antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out, la scorul 4-2, pentru ca jucatoarele sale gaseau cu greu antidot impotriva ofensivei adverse, in conditiile in care din echipa Ungariei absenta "dirijorul" Anita Gorbicz.
Paula Ungureanu a continuat cu interventiile excelente, tinand Romania pe "linia de plutire", iar egalarea a venit in minutul 18, 4-4. Trei minute mai tarziu, Ungaria conducea cu 6-4, iar apoi cu 8-5 (min. 23), defensiva tricolora fiind dezorganizata. In ultimul minut al primei reprize, tabela arata 9-8, pentru ca la pauza Ungaria sa se bucure de acelasi avantaj, 10-8.
La reluare, a iesit la rampa Bradeanu cu doua reusite, 11-10 (min. 33), iar cinci minute mai tarziu, Cristina Neagu a adus egalarea, 13-13, fanii Romaniei exultand in tribune. Aceeasi Neagu a adus Romania pentru prima data in avantaj, de la 7 metri, 13-14 (min. 40), obligand Ungaria sa intre la time-out. Antrenorul Gheorghe Tadici a rulat lotul cat mai mult, iar paradele excelente ale Paulei Ungureanu si reusitele Cristinei Neagu au mentinut avansul, 15-16 (min. 47). Scandarile fanilor romani au incurajat si mai mult handbalistele tricolore, aceeasi Neagu marcand pentru 15-17 un minut mai tarziu.
Cu opt minute inainte de final, Romania conducea cu 16-18, iar incurajarile "Romania, Romania" au redus la tacere cei peste 4.000 de fani ai echipei gazda. Ungaria a redus la 17-18 (min. 54), Babeanu a marcat pentru 17-19, cand mai erau cinci minute, dar Ungaria a revenit in forta pe fondul unei aparari "visatoare" a echipei noastre, 20-19 (min. 57).
Neagu a ratat urmatorul atac, Ungaria a "copiat" faza, dar a urmat un fault in atac al Romaniei, cu 50 de secunde inainte de final, Ungaria a luat time-out, Ungureanu a aparat la ultima actiune adversa, a urmat inca un time-out, al Romaniei, dar ultimul atac a fost irosit. Ungaria a invins cu 20-19, ramane in cursa pentru semifinale, in timp ce Romania ramane cu regretul unei victorii scapate printre degete.
Portarul Paula Ungureanu a fost cea mai buna jucatoare din tabara Romaniei.
Marcatoare:
Ungaria – Trisciuk 4 goluri, Szucsanszki 4, Tomori 3, Kovacsics 2, Toth 2, Bulath 1, Bodi 1, Mayer 1, Meszaros 1, Kovacsicz 1;
Romania – Neagu 8 goluri, Bradeanu 3, Perianu 2, Babeanu 2, Pirvut 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1, Chiper 1.
Tot sambata s-au disputat si celelalte partide din grupa I, intre Polonia-Danemarca, scor 19-28 (9-9) si Spania-Norvegia, scor 26-29 (16-16).
Astfel, dupa prima etapa din grupa I, clasamentul este condus de Norvegia 6 puncte, urmata de Ungaria si Spania, cu cate 4, Danemarca 3, Romania 1 si Polonia 0 puncte.
Celelalte partide din cadrul grupei I se vor disputa luni, dupa programul Spania-Romania (ora 17.00, in direct la TVR 2), Polonia-Norvegia si Ungaria-Danemarca, si miercuri, intre Polonia-Romania (ora 17.00, in direct la TVR 2), Spania-Danemarca si Ungaria-Norvegia.
In grupa principala II, partidele vor incepe duminica si se vor incheia in 17 decembrie, dupa programul: Germania-Muntenegru, Suedia-Franta si Olanda-Slovacia.
Dupa disputarea partidelor din grupele principale, primele doua clasate vor juca semifinalele, in 19 decembrie, pentru ca finalele pentru medalii sa aiba loc in 21 decembrie. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, in 19 decembrie, intre echipele care au ocupat locul 3 in grupele principale.
La editia din 2012, nationala Romaniei a ocupat locul 10, ultima medalie obtinuta fiind la editia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc in Suedia, intre 4-18 decembrie.
Detinatoarea titlului european este Muntenegru.