Romancele fac ravagii la Madrid. Halep, Tig, Cirstea si Begu sunt in optimi

4 Mai 2016
1201 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana
Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, marti seara, dupa ce a invins-o pe Danka Kovinic (Muntenegru), cu 6-3, 7-5, intr-un meci din runda secunda a competitiei.
Cirstea (26 ani, 127 WTA), beneficiara unui wild card, a dominat meciul cu Kovinic (21 ani, 52 WTA), pe care a intrecut-o intr-o ora si 18 minute.
Romanca a avut 5-0 in primul set, dar apoi a intervenit o scurta relaxare, Kovinic a reusit trei ghemuri la rand, dar Cirstea a incheiat setul cu 6-3.
In setul secund, Kovinic a castigat primul ghem, dar apoi Sorana si-a adjudecat trei jocuri la rand (3-1). Adversara a rasturnat situatia dupa o serie de trei ghemuri, pentru 3-4, dar Cirstea a egalat si apoi a reusit un nou break (5-4). Kovinic a castigat contra serviciului (5-5), dar Cirstea a revenit din nou la conducere, iar apoi a incheiat conturile cu 7-5 in al doilea act.
Cirstea conduce acum in meciurile directe cu Kovinic cu 2-1, dupa ce jucatoarea muntenegreana s-a impus anul trecut in primul tur la Osprey (Florida), in prima runda a unui turneu ITF, cu 6-1, 7-5, iar Cirstea s-a revansat anul acesta, in sferturi, la Rio, cu 6-1, 6-2.
Sorana Cirstea si-a asigurat un cec de 59.490 euro si 120 de puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe germanca Laura Siegemund (28 ani, 44 WTA), victorioasa cu 6-2, 3-6, 6-3 in fata croatei Mirjana Lucic-Baroni.
Romania are nu mai putin de patru jucatoare in optimi la Madrid, Simona Halep (va juca impotriva elvetiencei Timea Bacsinszky), Irina Begu (va evolua impotriva americancei Christina McHale), Patricia Tig (va avea ca adversara tot o americanca, Madison Keys) si Sorana Cirstea (contra germancei Laura Siegemund).