Petrolul urca in semifinalele Cupei Romaniei, dupa un meci fabulos cu FC Vaslui

5 Decembrie 2013
1321 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploieşti s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, în urma unei victorii venite după prelungiri în faţa formaţiei FC Vaslui, cu scorul de 4-2 (1-1, 2-2), miercuri seara, pe stadionul ''Ilie Oană'', în sferturile de finală ale competiţiei.

Deţinătoarea trofeului a dominat meciul, dar a fost condusă în două rânduri de vasluieni, fundaşul polonez Piotr Celeban marcând de două ori (27, 70), din centrările lui Lucian Sânmărtean.

Spaniolul Walter Fernandez (37) a egalat pentru ploieşteni prima oară, iar Ovidiu Hoban (90+3) a trimis meciul în prelungiri, după golul marcat în ultimele secunde ale timpului adiţional dictat de arbitru, în care inclusiv portarul Mircea Bornescu se afla în careul oaspeţilor.

Petroliştii au prins aripi, iar oaspeţii au acuzat şocul, astfel că echipa lui Cosmin Contra a mai punctat de două ori în prelungiri, prin fundaşul portughez Geraldo Alves (99), în urma unui corner, şi prin brazilianul Romario Pires (103), cu un şut din afara careului.
Astra Giurgiu, Petrolul Ploieşti şi Dinamo Bucureşti s-au calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, după meciurile desfăşurate marţi şi miercuri în sferturile de finală ale competiţiei.

Rezultate:

Marţi 3 decembrie

Viitorul Constanţa - Astra Giurgiu 0-3 (0-2), stadionul ''Concordia'' - Chiajna

Au marcat: Constantin Budescu (32), Marian Cristescu (35), Karim Abdoul Yoda (89).

Cartonaş roşu: Bogdan Mitrea (Viitorul, 90+3).

Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Marius Bocăneală (Galaţi)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Romică Chihaia (Bucureşti) - FRF

Miercuri 4 decembrie

Petrolul Ploieşti - FC Vaslui 4-2 (1-1, 2-2), după prelungiri; stadionul 'Ilie Oană' - Ploieşti

Au marcat: Walter Fernandez (37), Ovidiu Hoban (90+3), Geraldo Alves (99), Romario Pires (103), respectiv Piotr Celeban (27, 70).

Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)

Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - FRF

Dinamo Bucureşti - Pandurii Tg. Jiu 1-0 (0-0), stadionul 'Dinamo' - Bucureşti

A marcat: Dragoş Grigore (62 - penalty).

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Octavian Şovre (Oradea); arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - FRF

Joi 5 decembrie va avea loc ultimul sfert de finală:

Steaua Bucureşti - Oţelul Galaţi (ora 20,30, stadionul 'Steaua', PRO TV)

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG)

Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) - FRF