Mircea Lucescu si Sahtior, in semifinalele Europa League

15 Aprilie 2016
1082 Vizualizari | 0 Comentarii
mircea lucescu
Sahtior Donetk, echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, Liverpool, Villarreal si Sevilla s-au calificat in semifinalele Europa League la fotbal, dupa meciurile disputate joi seara, in mansa secunda a sferturilor de finala.
Sahtior, dupa 2-1 in deplasare cu Sporting Braga, a surclasat formatia lusitana cu 4-0 la Lvov, intr-un meci in care Ricardo Ferreira a inscris doua autogoluri (42, 74). Pentru vicecampioana Ucrainei au mai marcat croatul Darijo Srna (25 — penalty) si Viktor Kovalenko (50).
Liverpool a reusit o victorie de senzatie, 4-3 cu Borussia Dortmund, si s-a calificat in penultimul act (1-1 in tur). Borussia conducea cu 2-0 pe Anfield dupa zece minute si a avut apoi 3-1, dar ''cormoranii'' antrenati de Jurgen Klopp, fostul tehnician al echipei germane, au revenit incredibil in ultima jumatate de ora si au punctat de trei ori, prin Coutinho (66), Mamadou Sakho (78), Dejan Lovren (90+1).
Villarreal a bifat si ea calificarea in semifinale, dupa o victorie cu 4-2 la Praga, cu Sparta. Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a fost integralist la Sparta si a pasat decisiv la primul gol al cehilor.
Athletic Bilbao, dupa ce a pierdut meciul tur cu Sevilla (1-2), a reusit sa trimita in prelungiri partida de din Andaluzia, scorul fiind 2-1 dupa 90 de minute. Sevilla, detinatoarea trofeului, a reusit sa castige la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. Soria a aparat sutul expediat de Benat Etxebarria, iar francezul Kevin Gameiro a transformat lovitura decisiva.
Rezultate:
(+) Sahtior Donetk — Sporting Braga 4-0 (2-0)
Au marcat: Darijo Srna 25 — penalty, Ricardo Ferreira (autogoluri) 42, 74, Viktor Kovalenko 50.
In tur: 2-1.
Sparta Praga — (+) Villarreal 2-4 (0-3)
Au marcat: Borek Dockal 65, Ladislav Krejci 71, respectiv Cedric Bakambu 5, 49, Samuel Castillejo 43, David Lafata (autogol) 45.
In tur: 1-2.
(+) Sevilla — Athletic Bilbao 1-2 (0-0), dupa prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare
Au marcat: Kevin Gameiro 59, respectiv Aritz Aduriz 57, Raul Garcia 80.
Au executat in ordine loviturile de departajare: Raul García 0-1 (gol), Coke 1-1 (gol), Borja Viguera 1-2 (gol), Grzegorz Krychowiak 2-2 (gol), Mikel San Jose 2-3 (gol), Evgheni Konoplianka 3-3 (gol), Benat Etxebarria 3-3 (ratare — a aparat David Soria), Steven N'Zonzi 4-3 (gol), Markel Susaeta 4-4 (gol), Kevin Gameiro 5-4 (gol).
(+) Liverpool — Borussia Dortmund 4-3 (0-2)
Au marcat: Divock Origi 48, Philippe Coutinho 66, Mamadou Sakho 78, Dejan Lovren 90+1 respectiv Henrih Mhitarian 5, Pierre-Emerick Aubameyang 9, Marco Reus 57.