BZV.ro

Titlul Zilei

Acum 3 ore
 31    0

MECI NEBUN! Romania a invins Muntenegru, scor 4-3, in preliminariile Euro-2015 de tineret, dupa 1-3 la pauza

Echipa nationala de tineret a Romaniei a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (1-3), reprezentativa similara a Muntenegrului, intr-un meci din grupa a 6-a preliminara pentru calificarea in play-off-ul Campionatului European din 2015.
Golurile "tricolorilor au fost marcate de Boldor '10, Puscas '67, Bumba '79 din penalti si Tanase '82, in timp ce pentru muntenegreni a inscris Djordjevici, in minutele 15, 33 si 35.
Romania: Branescu - Manea (Nedelcu '46), Tiru, Boldor, Filip - Balasa, Cretu - Bumba, Iancu (Buziuc '62), Rotariu (Fl. Tanase '46) - Puscas. Selectioner: Viorel Moldovan.
Muntenegru: Petkovici - Gojacanin, Bakraci, Cavnici, Bogdanovici - Milojko - Vukcevici (Grbovici '86), Zorici, Kosovici (Hocko '87), Djordjevici (Vujnovici '80) - Mugosa. Selectioner: Dusan Vlaisavljevici.
Cartonase galbene: Cavnici '27, Bakraci '75, Petkovici '78.
Arbitri: Eitan Shemeulevitch (central) - Oren Borneshtain, Amihay Yehoshua Mozes (asistenti) - Guy Berger (rezerva) - toti Israel.
La partida de pe stadionul Dinamo au asistat aproximativ 150 de spectatori.
Clasamentul grupei a 6-a este urmatorul: 1. Germania 14 puncte (6 jocuri), 2. Romania 12 puncte (7 jocuri), 3. Muntenegru 11 puncte (7 jocuri), 4. Irlanda 8 puncte (7 jocuri), 5. Insulele Feroe 1 punct (7 jocuri).
Ultimele meciuri din grupa sunt urmatoarele: Germania - Irlanda (5 septembrie), Germania - Romania, Insulele Feroe - Muntenegru (ambele 9 septembrie).
In play-off-ul Campionatului European de tineret, gazduit in 2015 de Cehia, se califica invingatoarele din cele zece grupe preliminare plus cele mai bune patru echipe clasate pe locurile secunde. Mediafax.ro