26 Aprilie 2024
 41    0

Sorana Cirstea, ELIMINATA de Maria Sharapova in turul 2 la US Open

sorana2

Turneul de Grand Slam de la US Open continua fara nicio reprezentanta a Romaniei pe tabloul de simplu. Sorana Cirstea, ultima romanca ramasa in cursa, a cedat cu 6-2, 7-5 in fata Mariei Sharapova, intr-un meci din turul secund.
Sorana a reusit in multe momente sa se ridice la nivelul adversarei, dar a ratat momentele importante ale jocului. La inceputul primului set, romanca a avut sase sanse de break, dar Masha i le-a anulat si s-a impus cu 6-2.

In actul secund, Cirstea a fost permanent la conducere si a rezistat cu brio asaltului venit de dincolo de fileu. Dar numai pana la 5-4 si 30-15 pe propriul servici. Sharapova a incercat sa evite un set decisiv si a atacat. Cateva momente de ezitare ale Soranei au fost suficiente pentru ca rusoaica sa rastoarne imediat scorul si sa si castige atat setul, dar si meciul.