3 Mai 2024
 81    0

Irina Begu si Andreea Mitu au castigat proba de dublu a turneului BRD Open

irina begu moscova

Irina Begu si Andreea Mitu au trecut in finala de Danka Kovinic (Muntenegru) si Maryna Zanevska (Belgia), scor 6-3; 6-4.
Begu si Mitu pastreaza trofeul de dublu in Romania. Sportivele noastre s-au impus fara mari emotii, conducand finala pe toata durata ei. Romancele au inceput primul set puternic si au avut oportunitati de break inca din primul game. Au concretizat 3 astfel de ocazii si s-au impus, dupa 37 de minute, cu 6-3.

Al doilea set a fost putin mai echilibrat. S-a mers cap la cap, cate un break de fiecare, dar Begu si Mitu au reusit sa se distanteze in final, cand si-au adjudecat setul secund cu 6-4.

In urma acestei victorii, romancele vor primi cate 280 puncte WTA. Mitu va urca aproximativ 600 de locuri in clasamentul de dublu si va intra intre primele 250 de jucatoare.