26 Aprilie 2024
 78    0

Irina Begu, calificata in sferturi la Florianopolis

irina begu moscova
Irina Begu, ocupanta locului 31 in clasamentul WTA s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Florianopolis.

Romanca a castigat, marti, scor 6-1, 6-2, partida disputata impotriva sportivei Paula Cristina Goncalves din Brazilia.

Partida dintre cele doua sportive a durat o ora si zece minute. Begunu i-a dat prea multe sanse adversarei, care a reusit sa castige doar un singur game in primul set. Sportiva din Bucuresti s-a impus, scor 6-1, in primul act, dupa ce a reusit sa castige de doua ori contra serviciului.

In final, Irina s-a impus, scor 6-2, si setul secund.

Pentru calificarea in sferturi, Begu si-a asigurat un cec in valoare de 6.175 dolari si 60 de puncte WTA. Romanca, a doua favorita a turneului de la Florianopolis, se va lupta pentru un loc in semifinale cu castigatoarea intalnirii dintre japoneza Nao Hibino (nr.7) si Veronica Cepede Royg din Paraguay.