BZV.ro

Titlul Zilei

26 Aprilie 2024
 66    0

Romania si Cehia, la egalitate dupa prima zi in Fed Cup. Victorie uriasa pentru Monica Niculescu, esec pentru Halep

monica niculescu
Romania si Cehia sunt la egalitate dupa prima zi, scor 1-1, dupa ce Monica Niculescu a reusit sa produca o mare surpriza, in sferturile de finala ale Fed Cup.

Sportiva noastra a invins-o pe ocupanta locului 9 in clasamentul WTA, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-3, dupa un meci absolut superb.

Desi a avut in fata o adversara mult mai bine clasata, Monica Niculescu a jucat cu curaj si a "terorizat-o" pe Kvitova, asa cum a promis la conferinta de presa.

Monica a profitat din plin de inconstanta cehoaicei si a taxat-o de fiecare data, loviturile sale de slice facand si de aceasta data o nota aparte.

In primul set, Monica a reusit trei break-uri si si-a cedat serviciul doar o data, impunandu-se cu 6-3 in mai putin de o ora.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Monica a fost la timona, in timp ce Kvitova parea ca resimte probleme fizice.

Sportiva noastra a lovit insa in cel mai important moment, terminand meciul cu un break.

Reamintim ca Simona Halep a fost infranta in primul meci de Karolina Pliskova, dupa un meci in care nu si-a putut stapani din nou nervii.

Duminica, incepand cu ora 13:00, se vor disputa urmatoarele meciuri: