Viitorul paraseste Liga Campionilor dupa un esec umilitor in Cipru

3 August 2017
944 Vizualizari | 0 Comentarii
hagi2
Viitorul a fost eliminata de APOEL Nicosia din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Dupa ce campioana Romaniei s-a impus cu 1-0 pe teren propriu, cipriotii au castigat meciul retur cu 4-0.

Echipa lui Gheorghe Hagi va evolua astfel in play-off-ul Europa League, unde ar putea intalni unui dintre urmatorii adversari: Zenit St. Petersburg, Athletic Bilbao, Fenerbahce, Sparta Praga, AC Milan, PSV Eindhoven, Braga, Gent, PAOK Salonic, Krasnodar, BATE Borisov, Bordeaux, Everton, Young Boys, Marseille, Dinamo Zagreb, Maccabi Tel-Aviv, Freiburg, Austria Viena, Nice sau Astana.

Meciurile din play-off se vor disputa pe 17 si 24 august.

APOEL Nicosia Viitorul 4-0 (4-1 la general)

Au marcat: Carlao '54, Merkis '93, De Camargo '94, Efrem '105+1

Elevii lui Gheorghe Hagi au fost taxati pentru ocaziile ratate in prima parte, cand Florinel Coman si Taru au irosit trei sanse importante de a deschide scorul.

Cipriotii au revenit prin golul marcat de Carlao in startul reprizei secunde si au trimis meciul in prelungiri, unde Viitorul a fost clar surclasata si a incasat 3 goluri in doar 15 minute.