Simona Halep s-a calificat in sferturi la Indian Wells

18 Martie 2015
1147 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, marti, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva ceha Karolina Pliskova, locul 15 WTA si cap de serie numarul 14, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.
Partida a durat o ora si 17 minute. Halep si Pliskova s-au mai intalnit in finala de la Dubai, din luna februarie, cand tot romanca s-a impus, cu scorul de 6-4, 7-6 (4).
In faza urmatoare, Halep va juca impotriva jucatoarei spaniole Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA si cap de serie numarul 12 (scor 4-4 in partidele directe). Ultima lor intalnire a avut loc in 2013, in optimile de finala de la New Haven, meci castigat de romanca in trei seturi, 3-6, 6-4, 6-1. De altfel, Simona Halep a pierdut o singura partida din cele cinci jucate pe suprafete rapide, cu Suarez Navarro. In schimb, sportiva spaniola, in varsta de 26 de ani, sta foarte bine la intalnirile jucate pe suprafata ei favorita, zgura, scor 3-0. La Indian Wells, meciurile se disputa pe o suprafata rapida.
Invingatoarea din meciul Simona Halep - Carla Suarez Navarro poate juca in semifinale cu Serena Williams, daca si americanca de pe locul 1 mondial ajunge in penultimul act al turneului.
Calificarea in sferturi este recompensata la Indian Wells cu un premiu de 112.270 de dolari si cu 215 de puncte WTA.
La editia precedenta, Simona Halep a atins faza semifinalelor competitiei.