News Flash:

Bine de știut!

Selecţionerul echipei naţionale de tineret, Daniel Pancu, a fost sancționat de Comisia de Disciplină a UEFA

30 Octombrie 2024
1645 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto cugetliber ro

Selecționerul echipei naționale de tineret, Daniel Pancu, a fost eliminat de arbitru în urma meciului România - Elveția, încheiat cu scorul de 3-1, din preliminariile Campionatului European Under-21 din 2025, după o reacție nervoasă și proteste. Ca urmare, Comisia de Disciplină a UEFA l-a sancționat cu o suspendare de două meciuri, conform informațiilor publicate pe site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.

„Comisia de Etică şi Disciplină UEFA a anunţat decizia în ceea ce îl priveşte pe Daniel Pancu, după gestul acestuia din partida România U21 - Elveţia U21, disputată pe 15 octombrie, în Giuleşti. Daniel Pancu şi-a aflat sentinţa după ce a văzut cartonaşul roşu în ultimul joc din preliminariile pentru EURO U21 2025. În minutul 28 al meciului din Giuleşti, Pancu a primit direct cartonaşul roşu după ce a intrat pe gazon pentru a protesta la o decizie a arbitrului. Departamentul Juridic al FRF

l-a sprijinit pe selecţionerul U21 la Comisia de Etică şi Disciplină UEFA, sancţiunea dispusă fiind o suspendare de două etape pentru comportament nesportiv”, se precizează pe site-ul citat.

Administrația FRF a aprobat propunerea Comisiei Tehnice referitoare la Daniel Pancu, care va merge la Campionatul European în calitate de selecționer.

În urma sancțiunii impuse de UEFA, Pancu nu va putea fi prezent pe bancă la primele două meciuri din faza grupelor. De asemenea, în perioada următoare, Daniel Pancu va primi și o sancțiune financiară din partea administrației FRF, valoarea acesteia urmând să fie stabilită ulterior.

Distribuie:  

Din aceeasi categorie

© 2026 - BZT.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1392 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006064 (s)