Marius Copil s-a calificat in turul secund al turneului de Masters 1000 de la Miami

23 Martie 2018
854 Vizualizari | 0 Comentarii
marius copil

Tenismenul Marius Copil, aflat pe locul 84 in clasamentul mondial, a castigat, vineri, meciul cu sportivul kazah Mihail Kukuskin (pozitia 83 ATP), scor 7-6 (2), 6-4, in prima runda a turneului de la Miami, SUA, desfasurat pe suprafata dura si din categoria Masters 1000.
Partida a durat o ora si 34 de minute. Romanul a reusit 11 asi si a comis doua duble greseli, cedand o singura data serviciul. Copil a facut cate un break in fiecare set si a revenit de la scorul de 5-3 pentru Kukuskin in primul set.

Marius Copil, in varsta de 27 de ani, ajunge pentru prima data in cariera in turul doi al competitiei din statul Florida. Urmatorul adversar este rusul Karen Hacianov (21 de ani, locul 41 ATP), care a beneficiat de un tur liber intrucat este cap de serie numarul 32.

Va fi prima intalnire directa dintre Copil si Hacianov. Rusul nu a trecut niciodata de primul tur al turneului de la Miami, dar are un inceput de sezon bun: trofeu la Marsilia (ATP 250), pe suprafata dura in sala, si doua sferturi de finala, la Auckland (suprafata dura) si Montpellier (suprafata dura in sala).

Cea mai buna performanta a lui Marius Copil in acest sezon este finala de la Sofia, pe suprafata dura in sala, unde a fost invins de bosniacul Mirza Basici.

Pentru calificarea in turul secund al Masters-ului de la Miami, tenismenul aradean si-a asigurat 25 de puncte in clasamentul ATP si 25.465 de dolari.

Page time :0.1160 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005921 (s)