Germania este noua campioana a lumii

14 Iulie 2014
1316 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa Germaniei a castigat Cupa Mondiala pentru a patra oara in istorie, in urma victoriei de duminica, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obtinuta dupa prelungiri, scor 1-0, in fata selectionatei Argentinei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, dupa o pasa de la Andre Schurrle.
In minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, insa golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.
In minutul 45+1, Howedes a trimis mingea in bara\
Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (Schurrle '31), Schweinsteiger - Müller, Kroos, Özil (Mertesacker '120)- Klose (Gotze '88). Selectioner: Joachim Löw
Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Pérez (Gago '86) - Higuain (Palacio '77), Messi, Lavezzi (Aguero '46). Selectioner: Alejandro Sabella
Cartonase galbene: Schweinsteiger '29, Howedes '34 / Mascherano '64, Aguero '66
Meciul a fost arbittrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Renato Faverani si Andrea Stefani, in timp ce rezerva a fost Carlos Vera din Ecuador.
La incalzire, mijlocasul Sami Khedira s-a accidentat si a fost inlocuit cu Christoph Kramer. In minutul 31, Kramer a fost lovit cu umarul de Garay, fiind inlocuit cateva minute mai tarziu de Schurrle.
La partida de pe arena Maracana au asistat presedintele Braziliei, Dilma Roussef, cancelarul german Angela Merkel, presedintele Rusiei, Vladimir Putin, presedintele FIFA, Joseph Blatter, presedintele UEFA, Michel Platini si alti demnitari, precum si Pele, David Beckham, Kaka, Lothar Mathaus, Fabio Cannavaro, Ashton Kutcher sau Mick Jagger.
Germania este prima echipa europeana care se impune pe taram american, fiind pentru a treia oara consecutiv cand titlul mondial este castigat de o selectionata din Europa.
Germania a mai castigat titlul mondial in 1954, 1974 si 1990.
Philipp Lahm a primit trofeul Cupei Mondiale de la Joseph Blatter si Dilma Rousseff
Capitanul reprezentativei Philipp Lahm a primit trofeul Cupei Mondiale de la presedintele FIFA, Joseph Blatter si presedinta Braziliei, Dilma Rousseff, duminica seara, pe arena Maracana, din Rio de Janeiro.
Jucatorii germani au primit mai intai medaliile de campioni mondiali de la secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, si de la presedintele UEFA, Michel Platini. Ultimii care au intrat in posesia medaliilor au fost selectionerul Joachim Low si secundul Hans Flick. Fotbalistii germani au aratat apoi trofeul fanilor, intr-o tribuna special amenajata pe Maracana.
Mai intai a fost premiata brigada de arbitri condusa de italianul Nicola Rizzoli, urmata de jucatorii argentinieni, incepand cu Lionel Messi si incheind cu selectionerul Alejandro Sabella.
Festivitatea s-a incheiat cu un foc de artificii.
Mario Gotze, jucatorul finalei Germania - Argentina
Germanul Mario Gotze a fost desemnat jucatorul finalei Cupei Mondiale, castigate de Germania in fata Argentinei, scor 1-0, dupa prelungiri, informeaza fifa.com.
Gotze a jucat 32 de minute, a reusit 11 pase si a fost marcatorul unicului gol al meciului, in minutul 113. Mediafax.ro

Page time :0.1244 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006441 (s)