Europa League: Victorie uriasa a Astrei Giurgiu la Lyon. Petrolul a pierdut rusinos acasa, cu Dinamo Zagreb

22 August 2014
1110 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de fotbal Astra Giurgiu a obtinut o victorie de prestigiu, 2-1 in fata formatiei franceze Olympique Lyon, in meciul disputat joi, pe stadionul 'Gerland' din Lyon, in prima mansa a play-off-ului Europa League.
Astra a facut o partida buna, mai ales in repriza secunda, si a avut multe momente cand a fost superioara infinit mai prestigiosului sau adversar, care, este adevarat, se afla departe de nivelul pe care-l avea in deceniul trecut, cand a castigat sapte titluri consecutive in Hexagon. Echipa din Giurgiu a devenit favorita la calificare.
Inceputul partidei nu a fost prea spectaculos, Astra reusind sa stopeze destul de bine actiunile lui Lyon si replicand sporadic pe contraatac. Gazdele au fost cu adevarat periculoase in minutul 16, dar Silviu Lung jr a salvat golul la sutul lui Lacazette. Un minut mai tarziu, Astra a ratat o sansa prin Fatai. Fundasul Tolisso a avut o remarcabila incursiune in minutul 21, fara efecte pe tabela de marcaj.
Gazdele au deschis scorul in minutul 25, prin veteranul Steed Malbranque (34 de ani), care a finalizat simplu, cu stangul, de la marginea careului.
Astra a ramas destul de curajoasa dupa gol, dar Tolisso a trimis in corner, din fata lui Enache, venit in viteza la bara a doua (30). Dupa cinci minute, Fatai a ratat o ocazie uriasa, trimitand peste poarta la centrarea de pe dreapta a lui Enache, pe fondul unui joc bun al elevilor lui Daniel Isaila.
Lacazette a fost aproape de majorarea scorului, dar sutul sau, deviat de Laban, a trecut foarte aproape de poarta. La cornerul ce a rezultat, a fost randul lui Gonalons sa fie periculos, pentru ca Fatai sa-l puna la incercare pe Lopes (39).
La patru minute de la inceputul reprizei secunde, Budescu a irosit o mare ocazie, sutand foarte aproape de poarta, dupa ce fusese bine gasit de Laban. Malbranque s-a remarcat din nou, dar a fost blocat de Ben Youssef. Au urmat actiunea lui Enache si sutul periculos al lui Morais, aparat de Lopes (56). Portarul echipei franceze a fost apoi mai rapid decat Fatai (59). Astra a dominat aceasta perioada si Laban a fost foarte aproape de o egalare meritata, sutand putin peste transversala (61).
Fatai a facut dreptate pe tabela de marcaj in minutul 71, egaland din careu dupa centrarea lui Enache, foarte bine lansat de Ben Youssef.
Bakary Kone l-a oprit in extremis pe Fatai (74), pentru ca un minut mai tarziu Budescu sa fie la un pas de gol.
Lyon a ramas cu un om mai putin in minutul 77. Rose, nesigur tot meciul, a vazut al doilea galben pentru un fault la Fatai.
De Amorim, inspirat introdus la pauza, a fost faultat in careu de Grenier, recent intrat in joc, iar Budescu a transformat cu siguranta penaltyul, in minutul 81.
Oros a intervenit bine in fata lui Lacazette (87), apoi Grenier nu a putut fructifica o lovitura libera. In primul minut de prelungire, Kone a trimis cu capul in bara. In minutul 90+3, Grenier a executat bine o lovitura libera, dar Lung a aparat.
OL nu a putut conta joi pe cativa fotbalisti notabili, Yoann Gourcuff, Milan Bisevac si Samuel Umtiti, toti accidentati.
Lyon era pana acum neinvinsa de echipe romanesti.
Returul va avea loc pe 28 august, la Giurgiu.

Petrolul, invinsa acasa de Dinamo Zagreb

Echipa Petrolul Ploiesti a fost invinsa pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), de formatia croata Dinamo Zagreb, joi seara, pe stadionul ''Ilie Oana'' din Ploiesti, in prima mansa a play-off-ului competitiei Europa League la fotbal.
Croatii au deschis scorul in minutul 29, in urma unei lovituri de la 11 m transformata de Duje Cop, dupa un hent in careu comis de Mutu. Petrolul a egalat in finalul primei reprize, prin Toto Tamuz, care a trimis balonul in poarta la capatul unei actiuni personale in careul advers (min.45). In repriza secunda, croatii au mai marcat de doua ori, prin Duje Cop, care a realizat dubla in minutul 80, si Paolo Machado, care a stabilit rezultatul final al intalnirii in ultimele secunde de joc (min.90+6).
Returul programat pe 28 august in capitala Croatiei se anunta unul extrem de dificil pentru echipa antrenata de Razvan Lucescu, care trebuie sa marcheze cel putin doua goluri pentru a mai putea spera la calificarea in grupele Europa League.